40 pazarlamacı...

İçinde üç bakanın olduğu 40 kişilik bir heyet, Konut Müsteşarlığı'nda biriken 6 bin konutu gurbetçiye satmak için Almanya'ya gidiyor.
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi

ANKARA - Krizden sonra 7.1 katrilyonluk tasarrufun nasıl yapılacağına ve devletin küçültülmesine yöntem aranırken savurganlık örneklerine bir yenisi daha eklendi.
Konut Müsteşarlığı'nın elindeki 6 bin konutu satmak için aralarında üç bakanın da bulunduğu 40 kişilik bir heyet bugün bir haftalığına Almanya'ya gidiyor. SPK'nın organize ettiği gezinin 'Krizden çıkış arayışları' kapsamında olduğunu söyleyen Devlet Bakanı Faruk Bal, "Seyahatin ciddi bir sonuç doğuracağına inanıyorum Ama konutları hemen satmak gibi bir beklentimiz yok" dedi.
Masraf 70 milyar lira
Amacı devlete gelir sağlamak olarak açıklanan geziye Konut Müsteşarlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, İMKB Altın Borsası ve SPK'dan en az altışar kişilik temsilciler katılıyor. Heyette yer alan Maliye Bakanı Sümer Oral, Devlet bakanları Faruk Bal ve Şükrü Sina Gürel'in korumaları ve ilgili danışmanlarının da katılımıyla sayı 40'ı buluyor. Hamburg, Köln ve Frankfurt'ta toplantılar yapacak olan heyetin masrafı en az 70 milyar lira olarak hesaplanıyor.