40 yıl aranan tavalar bulundu

İztuzu'nda tuz heyecanı

Kaunos'u kazan Baki Öğün'ün 40 yıl aradığı tuz tavalarını Cengiz Işık buldu: "Belediye Başkanı'na sorduk İztuzu'nu gösterdi."

MUĞLA - Antikçağda göz merhemi yapımında kullanılan Kaunos tuzu yeniden üretilecek. Tuzla, Muğla'nın Dalyan beldesindeki İztuzu sahilinde tesadüfen bulunmuştu.
Bölge tuzunun önemi, Dalyan'daki Kaunos kazılarını 40 yıl önce başlatan Prof. Dr. Baki Öğün'ün bölgede tuz ihracatı yapıldığını anlamasıyla fark edildi. Ancak Prof. Dr. Öğün'ün ömrü yetmedi, araştırmayı yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Işık üstlendi. Prof. Dr. Işık 40 yıldır aranan tavlaların yerini, Belediye Başkanı Suat Tufan'ın bildiğini öğrenince şaşkına döndü. Tuz tavlalarının yeniden tuz üretiminde kullanılması için çalışma başlatıldı.
Başkent Üniversitesi Kültür ve Sanat Araştırmaları Bölümü öğretim üyesi ve Kaunos antik kenti kazı Başkanı Prof. Dr. Işık, "Rahmetli Baki Öğün hocam kafasına vura vura 'Nerde bu tuz tavlaları nerde, nerde' derdi. Buralar alüvyon tabakaları olduğu için 'Dolgunun altında' diye düşünüyorduk. Üç yıl önce Belediye Başkanı Suat Tufan ile konuşurken bize tavlaları İztuzu'nda gördüğünü söyledi. Tavlalar aslında gizlenmemiş, İztuzu'nun göbeğindeymiş. 40 yıl aradık, aklımıza İztuzu gelmedi" dedi.
Bir zamanlar bu tavlalardan çıkan ve göz merhemi yapımında da kullanılan tuz, reçineyle birlikte MÖ 4'üncü yüzyılda parlak bir ticaret kenti olan Kaunos'un en önemli ihracat kalemini oluşturuyordu.
Ancak Kaunos Limanı, zamanla alüvyonlarla dolunca terk edildi, Herodot ve Plinius'un notlarında adı geçen ünlü tuz tavlaları unutuldu.
Buharlaştırma yöntemi
Kazı ekibi tuz üretiminin turistik cazibe yaratacağı görüşünde. Kazı başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık da umutlu:
"Çanak formundaki, iç yüzeyi çok ince bir harçla sıvanmış tavlalar, 28.5 ile 32 metrelik parseller üzerine oturtulmuş. Parseller 1.5 metrelik kanallarla birbirine bağlantılı. Öyle anlaşılıyor ki deniz suyu kanallarla önce tavlalara alınıyor, sıcak havayla buharlaşmaya bırakılıyordu. Bu işlem, kristalleşmiş tuzun yeterince birikmesine kadar devam ediyordu. Biz de bir tavlada tuz üretmeye başladık."