40 yıllık Antalya Genelevi'ni 'yollamak' için yanına cami açıldı

40 yıllık Antalya Genelevi'ni 'yollamak' için yanına cami açıldı
40 yıllık Antalya Genelevi'ni 'yollamak' için yanına cami açıldı

Antalya Genelevi (ortada çatısı kiremitli olan) camiyle komşu oldu.

Antalya Genelevi yanına inşa ettirilen üç katlı caminin bir katı ibadete açıldı. Polis ilk cuma namazında cami ve genelevin çevresini kuşatıp önlem aldı
Haber: SALİM UZUN / Arşivi

ANTALYA - Kentin içinde kaldığı için taşınması istenen 40 yıllık genelevin yanına cami geldi. İbadet için camiye gelen cemaatin tepkisinden çekinen mahalleli, bölgede güvenlik önlemi alınmasını istedi.
Antalya’da Merkez Kepez ilçesi Yeşilırmak Caddesi üzerinde 40 yıldır faaliyet gösteren genelevin kaldırılması için birçok kurum ve kuruluş girişimlerde bulundu. Ancak bu girişimler genelevin faaliyetine son veremedi. Antalya Genelevi’nin hemen güneyinde ve bitişiğinde yer alan boş arsanın sahibi Yaşar Karahan, İl Müftülüğü’ne başvurarak, arsasını cami yapılması için bağışlayacağını söyledi. Bunun üzerine Hz. Hamza Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ni kuran mahalleli, derneğin başkanlığına da Hasan Hüseyin Tanrıöver’i getirdi. Tanrıöver ile Kuzeyyaka Mahallesi Muhtarı Binali Güney, genelevin hemen bitişiğindeki arsada cami için geçen 15 Ocak’ta temel atma töreni düzenledi. Cami temeli atılınca genelevin çevresi, 2 metrelik demir paravanlarla çevrildi.
Üç katlı cami, zemin katı ve minaresi tamamlanır tamamlanmaz ibadete açıldı. Antalya Müftülüğü de camiye imam atadı. Caminin iki ve üçüncü katlarının iç dekorasyonu ve komple dış cephe sıvası, ibadet devam ederken yapılacak. Kuzeyyaka Mahalle Muhtarı Binali Güney,  “Caminin ibadete açılmasıyla mahallemizdeki tedirginlik had safhaya ulaştı. Buraya emniyet birimi görevlendirilmesini istiyoruz ” dedi.
Hz. Hamza Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Mikail Güney ise caminin yanında genelev olmasını hazmedemediklerini dile getirirken ‘uyarı’da bulundu: “Buraya insanlar namaz kılmak için geliyor. Yarın birilerinin başlatacağı ufacık bir provokasyon çok büyük olaylara neden olur. O zaman biz bu insanların önüne geçemeyiz.  Yetkililerin genelev çevresinde önlem almasını isteyeceğiz. Ancak kalıcı çözüm genelevin kapatılması veya taşınması.”
Camide dün kılınan ilk cuma namazı dolayısıyla Antalya Emniyeti  çevrede güvenlik önlemi aldı. Namaz sonrası bir süre cami önünde bekleyen cemaat olaysız dağıldı.