400 'Burak' daha ilik nakli bekliyor

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne sağlı Kemik İliği Bankası Koordinatörü Doç. Dr. Sarper Diler, "Eğer Burak Sarı'nın yaşadığı tarihte verici sayımız yüz binlerde olsaydı, bu ölüm yaşanmazdı" dedi.

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne sağlı Kemik İliği Bankası Koordinatörü Doç. Dr. Sarper Diler, "Eğer Burak Sarı'nın yaşadığı tarihte verici sayımız yüz binlerde olsaydı, bu ölüm yaşanmazdı" dedi. Doç. Dr. Diler, "Yurt- dışından ilik almak zaman gerektiriyor. Burada birtakım testler yapılmalı, oradaki bankaya ulaşılmalı, onlar vericilere ulaşmalı... Bu süreç bir ile üç ay arasında değişiyor. Biz verici sayımızı 30 binlere çıkardık. Ancak bunun yüz binleri bulması gerekiyor ki, genetik yapımıza uygun iliklere ulaşalım" diye konuştu.
'Başvurular çığ gibi...'
İÜ Kemik İliği Bankası çalışanları dün bir basın toplantısı düzenleyerek vatandaşların duyarlılığı sayesinde aralık ayında başlatılan kampanyadan olumlu bir sonuç alındığını açıkladı. Prof. Dr. Mahmut Çarin, 2005 için, "Çığ gibi büyüyen bir istek var. Binlerce kişi kan örneği vermek için bekliyor. Ancak kapasitemiz bu kanları işlemeye yetmiyor. Malzeme desteğine ihtiyacımız var" dedi.
İÜ Kemik İliği Bankası yetkilileri, 2004 sonunda, "Yıl sonuna dek 2 bin 500 yeni örnek bulamazsak, Dünya Kemik İliği Bankası'nın havuzundan yararlanma hakkımızı yitireceğiz. Yani Türkiye'deki hastalar 9.5 milyon vericili havuzdan yararlanamayacak" diye acil çağrıda bulunmuştu. Haberin basında yer almasının ardından bazı şirketler, topluca verici olmak için başvurmuştu.
Bankanın bugüne kadar 250 ilik nakli yaptığını belirten Prof. Dr. Çarin, acil ilik nakli bekleyen 400 hasta bulunduğunu söyledi. Bankadaki ilik örneği sayısının 30 bini bulduğunu vurgulayan Çarin, Dünya İlik Bankası'ndan da bin örnek için daha destek sağladığını vurguladı. Kan örneği vermenin para kazandırmadığını, ancak hayat kurtardığının altını çizen Çarin, şöyle devam etti:
Hedef 100 bin örnek
"Amacımız ilk etapta 100 bin kan örneğine sahip olmak. Ancak burada vatandaşın sırtına para yükleyemeyiz. Firmaların belirli sayıda örnek için malzeme desteğine ihtiyacımız olacak. Böylece bankanın kapasitesini artırabiliriz. Hastalar için de yurtdışından ilik bulunduğunda bu
25-30 bin avroya mal oluyor. Kurumlar bunu karşılamadığı için hasta yakınları tedavide zorlanıyor. Türkiye'deki bankadaki örnek sayısının artması bu anlamda son derece önemli."


    http://www.radikal.com.tr/7338777338770

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.