400 kilo altın kıpır kıpır!

400 kilo altın kıpır kıpır!
400 kilo altın kıpır kıpır!
Türk ve Yunan 20 'hissedar', Urla'nın Yağcılar Köyü'nde Müze Müdürlüğü, Maliye ve Jandarma gözetiminde 400 kilo altın ve paraları arıyor! Muskacı bir hocanın yol göstericiliğinde yürütülen kazılarda, 'altınlar papaz büyüsüyle 41 yılda bir yer değiştirdiği için' henüz bir sonuç alınamadı. Ama hissedarlar kararlı.TAYLAN YILDIRIM

Osmanlı döneminde Rumların yaşadığı Yağcılar Köyü’nü son beş yılda pek çok Yunan ziyaret etti. Gelen ailelerden biri, 2008 Eylül ayında Sabancı ailesinin satışa çıkardığı eve talip oldu. Geçmişte bir papaza ait olan eski püskü boş evle hepi topu 100 met-re karelik bahçeye 150 bin TL teklif edilmesi şüphe çekti. İddiaya göre hissedarlar “Vazgeçtik, satmıyoruz” deyince Yunan taliplerin dili çözüldü: ‘Bu evde oturan papaz büyük dedeleriydi. Köylüler mübadele sırasında giderken altınlarını papaza vermiş, o da bahçesine gömmüştü. Bunları günlüğüne yazmıştı. Onlar da miraslarını istiyordu.’
Taraflar yaklaşık 400 kilo ve paralardan oluşan hazine için ‘ortak’ olup bir ay önce Urla Kaymakamlığı’na başvurdu. Müze Müdürlüğü, Maliye ve Jandarma gözetiminde kazı, dört gün önce başladı. Sonuç alınamadı.
Papazın papaz büyüsü yapmış olabileceği iddiası üzerine hissedarlar, İzmirli ‘Eyyüp Hoca’dan yardım istendi. “Cinler 41 yılda bir hazinenin yerini değiştiriyor” diyen Eyyüp Hoca’nın yönlendirmesiyle kazılar evin ve bahçedeki ağacın altına doğru kaydırıldı.
Dedektörlerin de kullanıldığı kazıları merakla izleyen köylülerin bir kısmı, gülünç duruma düştükleri gerekçesiyle ‘muskacı hoca’nın getirilmesine kızdı. Türk hissedarlarsa hocayı kendilerinin getirmediğini söyledi. Eyyüp Hoca ve Yunanlı hissedarların temsilcisi de soruları yanıtsız bıraktı. Hissedarlardan Kemal Sabancı, “Bizlere çok para olduğu söylendi. Bu nedenle de böyle bir olaya kalkıştık” dedi. Hayri Sabancı sadece duyumlar üzerine arama yaptıklarını söyledi.