400 yeni öğrenciye 1 hastane veririm

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, YÖK'e sağlık elemanı yetiştirme çağrısı yaptı. Bu elemanların Arap ülkelerinde iş bulabileceğini belirten Akdağ, "YÖK, 400'er öğrenci alsın ben de dört yeni hastanemi onlara teslim edeyim" dedi.

ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, YÖK'e sağlık elemanı yetiştirme çağrısı yaptı. Bu elemanların Arap ülkelerinde iş bulabileceğini belirten Akdağ, "YÖK, 400'er öğrenci alsın ben de dört yeni hastanemi onlara teslim edeyim" dedi. Akdağ, dün gazetecilerle sohbetinde şu mesajları verdi:
Tıp öğrencisi sayısını artırın: Türkiye genelinde 100 bin hekim var. Ancak 100 bin hekime daha ihtiyaç var. Türkiye'deki işsiz gençlerin hekim, hemşire, sağlık çalışanı olarak yetiştirilmesi ve yabancı dil öğretilmesi halinde, Körfez ülkelerindeki ihtiyaç gereği, on binlerce gence iş bulunabilir. Bu işi YÖK yapacak. YÖK Başkanı Erdoğan Teziç ve Tıp Konseyi Başkanı'yla konuyu görüştük. Türkiye genelindeki sağlık personeli sayısı bu rakamda kalırsa, 10-20 yıl sonra vatandaşlar sağlık hizmeti alamaz duruma gelecekler. Ankara'da yeni açılan Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İstanbul'da Bağcılar ve Ümraniye'de hastaneler açıldı. YÖK 400'er öğrenci alsın, ben de bu dört yeni hastaneyi onlara teslim edeyim. Öğrenci alsalar 1600 öğrenci eder. Avrupa ülkelerinde üniversitelerin öğrencileri için devlet hastaneleri kullanılıyor.
TTB parti kursun: Bazı meslek örgütleri kendi işlerinin dışına çıkıyor. Mesela Türk Tabipleri Birliği'nin asıl yapması gereken doktorların durumuyla ilgilenmek. Onlar bunu bırakıyor, kendilerince sağlık sistemi önerisiyle toplumun karşısına çıkıyorlar. O zaman bu arkadaşlar parti kursunlar, seçim de yaklaşıyor, gelsinler karşımıza çıksınlar.