41 Türk'ten haber yok

Güney Asya'da haber alınamayan Türk sayısı 41. İki Türk vatandaşı hastanede. Bölgedeki yurttaşlar dönmeye başladı. Cep telefonu şirketleri, felakette önemli bir arama-kurtarma görevi üstlendi.

ANKARA/İSTANBUL - Güney Asya'da mahsur kalan Türk vatandaşları için önceki gün Maldivler'e gönderilen THY'nin Airbus A-340 tipi 'Aydın' uçağı, dün akşam saat 21.40'ta yurda döndü. 13.5 saatlik rötarla İstanbul'a gelen Beşiktaşlı futbolcu Emre Aşık, manken Aysun Kayacı, Galatasaray PAF takımı antrenörü Suat Kaya ve eski Galatasaraylı futbolcu Ümit Davala yaşadıkları korku dolu dakikaları anlattıktan sonra, hükümete teşekkür etti. Maldivler'in başkenti Male'ye gidip dönen uçaktan, biri bebek 13 yolcu indi.
Male'de mahsur kalan Türk ve yabancı turistler, daha önce bulabildikleri uçaklarla bölgeyi terk ettikleri için uçağın boş döndüğü belirtildi. Böylece 'Dönüşte uçakta yer olmazsa Maldivler'de kalacağım' diye söz veren bir grup gazeteci, bomboş uçakla Maldivler'e gidip geldi. 271 kişilik uçağın seferi 200 bin dolara mal oldu.
Güney Asya'da meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından bölgede kendilerinden haber alınamayan Türk vatandaşlarının sayısı ise 41. Dışişleri kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Tayland'da 18, Malezya'da altı, Hindistan'da altı, Myanmar'da üç, Sri Lanka'da üç, Maldivler'de iki, Singapur'da iki, Endonezya'da bir Türk vatandaşından haber alınamadığı belirtiliyor. Kaynaklar, bu sayıların da sık sık değiştiğine dikkat çekiyor.
'Cep'ler imdada yetişti
Turkcell, Avea ve Telsim ise depremin meydana geldiği Hint Okyanusu'ndaki 11 ülkedeki abonelerine ulaşmaya çalışıyor. Turkcell Müşteri Hizmetleri'nin dün yaptığı yazılı açıklamada, bölgedeki 2 bin 500 aboneden sinyaller alındığı belirtilerek, şöyle denildi: "Ulaşılan abonelerin tamamı güvencede olduklarını, sağlık durumlarının iyi olduğunu vurguladı." Turkcell, bölgedeki abonelerinin Türkiye'deki yakınlarıyla kesintisiz iletişim sağlayabilmesi için 'Hazırkart'abonelerine biner kontör yollamış ve faturalı abonelerine de ücretsiz konuşma dilimleri verdiğini duyurmuştu. Avea Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü de bölgedeki 294 abonelerinin sağlık durumunun iyi olduğunu kaydetti. Açıklamada, abonelerle temas halinde oldukları belirtilerek, Avea yetkilileri, "Avea aboneleri bulundukları ülkelerde şebeke çalıştığı müddetçe hatlarını istedikleri kadar kullanabilmektedir" diye konuştu. Telsim Müşteri Hizmetleri, bölgedeki abonelerini arayarak sağlık durumlarını öğrendiklerini, abonelerin 24-28 Aralık tarihleri arasında yaptıkları görüşmelerinin ücretsiz olduğunu kaydetti.
Şaşkınlığın bu kadarı!
Pınar Görücüoğlu (7 yaşındaki oğluyla birlikte Seyşeller'de): Kendisine telefonla ulaşılan Görücüoğlu "Burada asıl şaşırtıcı olan, depremin olduğu gün yola çıkıp buraya gelen turistlerin felaketten haberinin olmaması. Şaşkınlıklarını atamadan oteller yerine bulunduğumuz yüksek kesimlere getiriliyorlar. Sığındığımız otelin bungalovunda oğlum ve İtalyan aile dostlarımla kalıyorum. Kaldığımız tesisteki yiyecek stoklarını tüketiyoruz. Allah'a şükür sıkıntımız yok" dedi.
Mert ve Ece Özgün (Balayını geçirmek için gittikleri Maldivler'den dün İstanbul'a döndüler): Balayıdan dönmeden bir gün önce Mirihi Adası'nın yüzde 80'i sulara gömüldü. Görevliler, 'Sular yükseliyor, niye bilmiyoruz, otelin üst katına çıkın' dedi. Yaşadığımız olayın boyutlarını da Dubai'ye gelip gazete ve TV'leri görünce öğrendik.
(Radikal, aa, dha)