42 bin kere kural ihlali

ANKARA - Ankara Valisi Kemal Önal, MOBESE kameralarının, 14 günde tam 42 bin kırmızı ışık ihlali yapıldığını tespit ettiklerini bildirdi.
Önal, Valilik binasında, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileriyle bayramlaşırken Kurban Bayramı için alınan tedbirlerin sorulması üzerine gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi. Önal, bir gazetecinin, “MOBESE sisteminin trafik ihlalleri konusunda ortaya çıkardığı tablo nedir?” sorusuna şu yanıtı verdi:
“Sistemi yaygınlaştırma çalışmaları devam ediyor. Projenin hayata geçirildiği noktalardan 14 gün içinde elde edilen verilere göre 42 bin kırmızı ışık ihlali yapıldığı tespit edildi. Kamera olan veya olduğu varsayılan yerlerde birdenbire hız düşüyor. Geçtikten sonra tekrar hızlanıyorlar. Bu oyun değil. Kimsenin, kendisinin ve ailesinin yaşamıyla oyun oynamaması lazım. Kurallar neyse ona uyacağız medeni ülkelerde olduğu gibi.”
MOBESE projesi tamamlandığında Ankara’nın daha düzenli bir kent olacağını ifade eden Önal, “Ankaralıların düzenli yaşamayı sevdiklerini ve kurallara uymayı hemşehrilik görevi olarak gördüklerini” söyledi. Vali Önal, “Ana arterlerde 50 kilometre hız limiti düşük bir limit değil mi?” sorusunu ise, “‘50 km az’ diyen 70’i geçmesin. Ona da ‘Az’ diyen sonucuna katlanacak” diye cevapladı. (Radikal)