42 bin öğrenciye AB yolu

Türkiye, Avrupa Birliği'nde (AB) öğrenci değişimini öngören Erasmus programına 2010 yılında 42 bin öğrenci gönderebilecek.

ANKARA - Türkiye, Avrupa Birliği'nde (AB) öğrenci değişimini öngören Erasmus programına 2010 yılında 42 bin öğrenci gönderebilecek. Avrupa Komisyonu'nun aldığı karara göre, 2010 yılı itibarıyla çeşitli ülkelerden 375 bin öğrenci, AB'nin eğitim alanında bütünleşmesini hedefleyen bu programa katılarak başka bir ülkede öğrenim görecek.
Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, dün AB Eğitim ve Gençlik Programları'nda gelinen son noktaya ilişkin basın toplanısı düzenledi. Şener, AB Komisyonu'nun 17 Mayıs 2004 itibarıyla 'Erasmus'a katılmaya hak kazanan eğitim kurumlarını açıkladığını, Türkiye'den de 65 yükseköğretim kurumunun 'Erasmus Üniversite Beyannamesi' aldığını söyledi.
Buyükseköğrenimkurumlarından 2004-2005 öğretim döneminde yurtdışına 1340 öğrenci gönderilecek. 320 dolayında öğretim elemanına da Avrupa üniversitelerinde misafir öğretim elemanı olma imkânı sağlanacak. Şener, Türkiye'nin 2006'da 3 bin, 2010'da ise 42 bin öğrenciyi yurtdışına gönderebileceğini söyledi.
'Erasmus', yükseköğretim kurumlarının Avrupa'daki muadilleriyle yaptıkları ikili anlaşmalar çerçevesinde yürütülen bir program. AB Komisyonu'nca finanse edilen programa katılabilmek için yükseköğretim kurumlarının Erasmus Üniversite Beyannamesi'ne sahip olması gerekiyor.
Diğer programlardaki durum
'AB fon ve programlarından şimdiye kadar yeterince yararlanılamadığını' söyleyen Başbakan Yardımcısı Şener'in verdiği bilgiye göre, AB Eğitim ve Gençlik Programları için 2002'de harekete geçen Türkiye, 31 Mart 2004'te hazırlıklarını tamamladı. Türkiye, programlara katılan 31'inci ülke oldu. Türkiye'nin mesleki eğitim programı 'Leonardo da Vinci'ye yolladığı programlardan 215'i kabul edildi. Bu kapsamda 1900 öğrenci ve öğretim elemanı eğitim görecek. Bunun tutarı 4.8 milyon euro olacak. Gençlik Programı (Youth) için Türkiye'nin oluşturduğu 50 projeye 600 bin euro fon sağlanacak. Türkiye yıl sonuna kadar bu programdan 2.5 milyon euro kullanabilecek.