429 'bebek dostu' hastane

Sağlık Bakanlığı'nın anne sütünün özendirilmesi ve annelere emzirme konusunda doğru alışkanlıkların kazandırılması için hastaneleri teşvik amacıyla 1991'de başlattığı 'Bebek Dostu Hastane' projesi her geçen yıl biraz daha büyüyor.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Sağlık Bakanlığı'nın anne sütünün özendirilmesi ve annelere emzirme konusunda doğru alışkanlıkların kazandırılması için hastaneleri teşvik amacıyla 1991'de başlattığı 'Bebek Dostu Hastane' projesi her geçen yıl biraz daha büyüyor. Birinci basamak sağlık kuruluşlarıyla birlikte Türkiye'de toplam 323 Bebek Dostu Hastane bulunuyordu. 2005'te, 106 hastane daha 'Bebek Dostu Hastane' unvanına kavuştu. Böylece Türkiye'deki Bebek Dostu Hastane sayısı 429'a yükseldi.
Sağlık Bakanlığı, 2005'te Bebek Dostu Hastaneler projesine katkıda bulunan 22 ilin valisini ödüllendirecek. Ayrıca, anne sütünü özendiren ve bebek bakımına özen göstererek Anne Sütü Üst Komitesi üyelerinden tam not alan 106 hastaneye de başarı plaketi verilecek. İlki 9 yarın Ankara'da olmak üzere, 11 Kasım'da İstanbul, 16 Kasım'da Gaziantep, 22 Kasım'da Erzurum, 25 Kasım'da Elazığ'da Bebek Dostu Hastaneler kervanına katılan yeni sağlık kuruluşları için törenler düzenlenecek.
Valilere ödül
Bugün Ankara'da, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile proje ortaklarından UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond McLoughney'in de katılacağı 'Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Ödül Töreni'nin ilki düzenlenecek. Çankırı, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Afyonkarahisar, Kastamonu, Kahramanmaraş, Niğde, Ordu, Rize, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Van, Tekirdağ, Yozgat, Karaman, Edirne, Muğla, Uşak ve Ankara illerinin valilerine de projeye gösterdikleri destek için plaket verilecek. Ankara ve çevresindeki illerde Bebek Dostu Hastane unvanına kavuşan 37 hastanenin başhekimi, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı da ödüllendirilecek.
Anne adaylarını, anne sütü ve emzirme konusunda özel eğitim görmüş uzmanlarla bilgilendirerek emzirmeyi özendiren sağlık kurumları 'Bebek Dostu Hastane' unvanını almaya hak kazanıyor. Tüm hastaneleri 'bebek dostu' olan kentler de 'bebek dostu il' ünvanını alıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7626197626190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.