43 kentte 'Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Ayaktayız' eylemi

43 kentte 'Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Ayaktayız' eylemi
43 kentte 'Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Ayaktayız' eylemi
Birleşik Haziran Hareketi "Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Ayaktayız" sloganıyla 43 kentte yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.

RADİKAL – Gezi Parkı eylemlerinin ardından oluşturulan park forumları ile pek çok siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ile yazar, akademisyen ve sanatçıların Türkiye çapında gerçekleştirdiği forumlarla oluşturulan Birleşik Haziran Hareketi (BHH), ‘Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Ayaktayız’ sloganıyla 43 kentte sokağa çıktı ve hükümetin eğitim politikalarını eleştirdi. Fransa’daki Charlie Hebdo katliamının da protesto edildiği yürüyüşlerde, “Korkmuyoruz, Ayaktayız” ve Je suis Charlie / Hepimiz Charlieyiz” sloganları da dile getirildi.

İstanbul ’da Kadıköy Altıyol’daki Boğa heykeli önünde bir araya gelen BHH bileşenleri, İskele’ye doğru yürüyüşe geçti. Kısa bir süre sonra önü çevik kuvvet barikatıyla kesilen grup, yürüyüşe izin vermeyen polisle yapılan uzun müzakerelerin ardından Kadıköy rıhtımına ulaştı.

Ankara ’da da Sakarya Meydanı’nda bir araya gelen BHH bileşenleri, meydanda bir basın açıklaması yaptıktan sonra İnsan Hakları Anıtı’na yürüdü.

İzmir'de binlerce kişiyle gerçekleştirilen eylemde ise polisin bir süre engellemesinin ardından Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden Fransız Konsolosluğu'na yüründü.

Eylemlerde okunan basın açıklamalarında, eğitimde gerici ve piyasacı politikalar sürdürüldüğü belirtilerek, laik ve bilimsel eğitim sistemi için mücadelenin başladığı dile getirildi.

Açıklamalarda 9 Şubat haftası için okulları boykot çağrısı da yapıldı.

Balıkesir, Adana, Zonguldak, Bursa, Mersin, Çanakkale, Eskişehir, Bolu, Edirne, Yalova gibi pek çok kent merkezi ile bazı ilçelerde de Birleşik Haziran Hareketi üyeleri yürüyüş ve basın açıklaması yaptılar.Manisa