43 yıl aralıksız şiddet

13 yaşındayken zorla evlendirilen Hatice S., 43 yıl boyunca kocasının evinde acı dolu günler yaşadı. Sonunda dayaktan felç olan 56 yaşındaki Hatice S., Hatay'dan kaçarak Konya'da bir sığınma evine yerleşti.

KONYA - 13 yaşındayken zorla evlendirilen Hatice S., 43 yıl boyunca kocasının evinde acı dolu günler yaşadı. Sonunda dayaktan felç olan 56 yaşındaki Hatice S., Hatay'dan kaçarak Konya'da bir sığınma evine yerleşti. Çaresiz kadın, can güvenliğinin sağlanmasını istiyor.
Hatice S., yaklaşık bir ay önce, Evsizlere Güçsüzlere Açlara Cinsel Kurbanlara Şiddet Mağdurlarına Şefkat Kapısı Yoksullukla Mücadele ve Ötekilere De İnsan Hakları Derneği (ŞEFKAT-DER) bünyesinde Konya'da kurulan Kadın Sığınma Evi'ne yerleşti. Kahramanmaraş'ta bekçilik yapan babasının kendisini bir arkadaşının Hatay'ın Belen ilçesinde kalan kardeşine 13 yaşında vermesiyle acı dolu günlerin başladığını anlatan Hatice S., "Babam beni tanımadığım, hiç görmediğim, benden dokuz yaş büyük bir kişiyle evlendirmişti. Kısa süre içinde eşimin alkolik, kumarbaz ve kötü bir insan olduğunu gördüm" dedi. Hatice S, iki yıl sonra ilk çocuğunun dünyaya gelmesiyle eşinin evine tanımadığı kadınlar getirmeye başladığını anlatarak, şöyle devam etti: "Çok geçmeden bana dayak atıp dövmeye de başladı. Bir gün dayak atmasa diğer gün mutlaka dövüyordu. Aradan geçen zaman içinde benim üçü erkek, toplam beş çocuğum oldu. Beraber olduğumuz süre içinde evime hiç tanımadığım altı kadın getirdi. İlçeden kimse de buna bir şey demiyordu. Çünkü hepsi kendi akrabalarıydı. Bir defasında vücudumun bazı yerlerini bıçakladıktan sonra, beni çuvala koyup boş bir araziye attı. Tesadüfen çuvalı görenler sayesinde hastaneye kaldırılarak hayatta kaldım."
Çocuklarının da babalarına karşı çıkamadığını anlatan Hatice S., "Eşimin para istediğim için attığı bir dayağında bilek ve kaburga kemiklerim kırıldı. Vücudumu çeşitli yerlerinden bıçakladı.
Kaldırıldığım İskenderun Devlet Hastanesi'nde bir ay tedavi gördüm. Kırılan kemiklerim ciğerlerime batmış ve geçici felç oldum. İki yıl felçli olarak yattım. Hastalığım geçtiğinde de Konya'ya kaçarak, Kadın Sığınma Evi' ne sığındım" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7554257554250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.