44 belediye başkanından 'kardeşlik' ittifakı

44 belediye başkanından 'kardeşlik' ittifakı
44 belediye başkanından 'kardeşlik' ittifakı
Aralarında Çin, İngiltere ve Almanya'nın da bulunduğu dünyanın değişik ülkelerinden 44 belediye başkanı, Maltepe'de düzenlenen 'Uluslararası Diyalog Konferansı'nda buluştu. Toplantıda yapılan konuşmalarda 'kardeşlik' mesajı verildi.

RADİKAL-Çin’den İngiltere’ye, Kenya’dan Almanya’ya, Angola’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne dünyanın değişik ülkelerinden 44 belediye başkanı, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Uluslararası Diyalog Konferansı”nda buluştu. Konferansın açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Yerel yönetimlerin birlikte çalışmasının önemini biliyorum. Üst düzey yetkililer protokol imzalasa da asıl protokolü imzalayan ve insanları birbiriyle kaynaştıran yerel yönetimlerdir. İnançlar ve kültürlerin halklarımızın üzerinde ortaklaşmasını sağlamak, belediye başkanları ve meclis üyelerine düşüyor. Bizi yönetenler elbette uluslararası platformda bizi temsil edecek ama biz de elimizi taşın altına koymalıyız. Umarız konferans, bu boşluğu doldurur” dedi.

UDE: DİYALOGU TABANA YAYMALIYIZ

Kılıç’tan sonra söz alan eski Münih Anakent Belediye Başkanı ve Maltepe Belediyesi Fahri Danışmanı Christian Ude de, Avrupa’da uzun yıllarca yaşanan ve Türkiye ’de son örneğini Ankara ’da gösteren şiddet ve terör olaylarına karşı katılımcıları uyararak, şöyle konuştu: “Türk dostlarıma şunu söylemek istiyorum ki; Almanya’da bu ırkçı gösterilere katılan insanlardan çok fazla sayıda insan bu gösterilere karşı çıktı ve bence onlar Alman halkının da büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bu sorunların üstünü kapatarak yol alamayız. Açıkça konuşup tartışmak, bazı sorunları düzeltme çabası göstermek; diplomatik, basmakalıp sözlerden daha önemlidir.   Bizim köprüler inşa etmemiz, aramıza bariyerler koymamamız lazım. Diyalog ve işbirliğini geliştirmemiz de gerekiyor. İşi temele indirerek, cami ve kilise dernekleri, sivil toplum kuruluşları ve öğrenci kulüplerine varıncaya kadar bu hoşgörüyü tabana yaymalıyız.” 

Mardin Artuklu Belediyesi Eşbaşkanı Sevinç Bozan da, kültürlerin ve inançların bir arada dostça yaşadığı bir ilçenin yöneticilerinden olduğu belirterek, “Mardin kültürlerin ve inançların yüzyıllarca barış içinde hüküm sürdüğü bir yer. Süryani, Ermeni, Kürt, Türk ve diğer bütün etnik ve dini grupların hepsi bir arada uzunca yıllar kardeşçe yaşadı ve dünya var oldukça bu halkların bir kavgası olmayacak. Dünyanın yarısını nasıl kadınlar oluşturuyorsa yönetimin de yarısını kadınlar oluşturmalı. kadınların kentleri dönüştürmesini istiyoruz. Biz diyoruz ki dünyayı barış, demokrasi, güzellik kurtaracak” diye konuştu.

FİLİSTİNLİ BAŞKANDAN MESAJ

Konferansa, İsrail ambargosu nedeniyle katılamayan Filistin’in El Bireh Belediye Başkanı Fawzy Abed’in gönderdiği mesaj damga vurdu. Belediye Başkanı adına Filistin’in İstanbul Başkonsolosluğu Birinci Müsteşarı Abdülkadir Alkhatib tarafından okunan mesajda, şunlar yer aldı: “Umuyorum ki konferansınız Filistin’in karşı karşıya olduğu zor durumu da değerlendirecektir. Özellikle bu konferans, insan haklarıyla ilgili ve insan haklarına ihlaline karşı olduğu için; dil, din, ırk, mezhep ve cinsiyet kışkırtmacılığına karşı olduğu için çok önemli. Filistin’in bugün hiç olmadığı kadar dünyanın, liderlerin ve halkların desteğine ihtiyacı var. Barış kelimesinin anlamını yitirdiği bir ülke. Topraklarımız seneler öncesinde kaybedildi. Çocuklar güvenli bir şekilde okuluna, işçiler işlerine gidememekte. Filistin’deki çocukların da barış içerisinde, dünyanın geri kalanındaki çocuklar gibi yaşamaya hakkı var. Bu çocukların anneleri, babaları güven ve huzur içinde çocuklarını yetiştirmek istiyor. Bizler, çocuklarımızı, gençlerimizi toprağa vermeyi istemiyoruz. Umuyoruz ki bu konferans tarihi çözümlere imza atarak, Filistin halkının sıkıntılarını da çözmeye yönelik yeni bakış açıları oluşturacaktır.”

AİLE FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİLER

Daha sonra katılımcılar ülkelerini temsil eden kartlarla Maltepe’yi selamlayarak, toplu fotoğraf çektirdiler. Ortak çalışma grupları oluşturularak devam edecek konferansta,  pratiğe dökülmüş kardeş şehir örnekleri, kültürel çalışmalar, ülkeler arası kültür ve eğitim alanlarında işbirliği, ekonomik noktalarda ortak çalışma fırsatları, inançlar arası diyalog, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve radikalizm, uluslararası göç ve göçmenlik sorunu ile entegrasyondaki mevcut engeller konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunulacak ve kardeş şehir protokolleri imzalanacak.