44 bin okulun 6 bini güçlendirildi

Yeni eğitim yılının açılışına sayılı günler kala deprem güçlendirmesine alınan okullar, tuvalet tadilatı yetişmediği için uzatılan tatiller, işçilerle birlikte dersbaşı yapan öğrenciler, öğretmen odası olarak bahçeyi kullanmak zorunda kalan eğitimciler...
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Yeni eğitim yılının açılışına sayılı günler kala deprem güçlendirmesine alınan okullar, tuvalet tadilatı yetişmediği için uzatılan tatiller, işçilerle birlikte dersbaşı yapan öğrenciler, öğretmen odası olarak bahçeyi kullanmak zorunda kalan eğitimciler... Türkiye genelinde pek çok okul, fiziki koşulların yetersizliği nedeniyle ya eğitime başlayamadı ya da öğrenciler şantiye halindeki okullarda dersbaşı yaptı. Öğrencileri ve velileri en çok sıkıntıya sokan ise deprem güçlendirme çalışmaları nedeniyle okulların taşınması oldu. İstanbul genelinde 107 okul deprem güçlendirme çalışmalarıyla başka okullara taşındı. Türkiye genelinde bu rakam ise 530. Milli Eğitim Bakanlığı'na göre bu rakam seneye daha da fazla olacak.
Yüzde 40'ı deprem bölgesinde
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Abdussamet Arslan, deprem güçlendirme çalışmalarının yeni eğitim öğretim yılına sarktığını kabul ederken bu manzaralarla her yıl karşılaşılacağını söylüyor. Türkiye'nin deprem bölgesi olduğu için, çocukların hayatını kaybetmesindense iki üç kilometre uzaktaki başka bir okula gitmesini yeğlediklerini anlatan Arslan, okullardaki deprem çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri veriyor:
"Bahçesi müsait olan okulların bahçelerine geçici okullar inşa ettik. Müsait olmayanları ise başka okullara yönlendiriyoruz. Türkiye genelinde 530 civarında okulda şu anda güçlendirme çalışması yapılıyor. Önümüzdeki sene bu rakam daha da artacak. Bu, dünyadaki en büyük güçlendirme programı. 2004'ten beri bu çalışmalar için bütçeden 275 trilyon lira harcandı. Öte yandan İstanbul Sismik Risk Azaltma ve Acil Durum Hazırlık Projesi kapsamında da Dünya Bankası'ndan 144 trilyon lira kredi kullanıldı. Bir de AB hibeleri ve kredilerle 70 milyon dolar harcandı. Türkiye'de 60 bin okul var. Bunlardan 44 bini kullanılıyor. Son dört buçuk beş yılda bu 44 bin okulun yüzde 14'ünde (yaklaşık 6 bin) deprem güçlendirmesi yapıldı ve devam edenler var. Okulların yüzde 40'ı 1. ve 2. derece deprem bölgesinde. Bu okulların üçte birinin çalışmaları tamamlandı."
Arslan okulların tadilat çalışmaları nedeniyle öğrencilerin mağdur olmasıyla ilgiliyse, tadilatı bitmeyen okulların azınlıkta olduğunu savunuyor. Her yıl ortaöğretim kurumlarının 3 bininin ilköğretim okullarının ise 8 bini onarıldığını anlatan Arslan, "Örneğin ortaöğretim okullarının onarım paralarını mayıs ayının ortalarında yolluyoruz. İhale süresini de katarsak, haziran sonu gibi okullar çalışmalara başlayabilir. 11 bin okuldan 10 bin 500'ünün tadilatı zamanında bitiyor. 500'ünün ise çeşitli aksaklıklar nedeniyle bitirilemiyor, eğitim yılına sarkıyor. Aslında bu sayı oransal olarak az. Okulların yüzde 98'inin onarımı tamamlandı" diyor.
İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer de güçlendirme çalışmalarının neden eğitim yılına sarktığına ilişkin bir soruyu, "Okulların kapandığı gün 17 Haziran'dan itibaren iki aylık ihale zamanı vardır. Bu çalışmaların zamanını ne Milli Eğitim Bakanlığı ne Milli Eğitim Müdürlüğü belirliyor. Bu çalışmaların zamanını Dünya Bankası mühendisleri belirliyor" yanıtını vermişti.

Servisler de yetişmedi
Kocaeli'de firmaların verdiği rakamlar yüksek bulununca ihaleler gecikti, taşımalı sistemle okula giden 8 bin öğrenci yaya kaldı. Köylerde öğrenciler traktörle taşınıyor.
FOTOĞRAF: SONER GÜLEZER / DHA

1500 öğrenci başka okula
Muş'ta güçlendirme çalışmaları süren Yavuz Selim, Mehmet Akif Ersoy ve Vali Adil Yazar ilköğretim okullarının 1500 öğrencisi, başka okullara yollandı.
FOTOĞRAF: MEHMET AYDIN / DHA