45 günde altı kadın sevindi

Türkiye'de kadın ticaretinin ürkütücü boyutlarını ortaya koyan Birlaşmiş Milletler bünyesinde kurulan Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) projesi olan Alo 157, 23 Mayıs'tan beri yürürlükte.

ANKARA - Türkiye'de kadın ticaretinin ürkütücü boyutlarını ortaya koyan Birlaşmiş Milletler bünyesinde kurulan Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) projesi olan Alo 157, 23 Mayıs'tan beri yürürlükte. IOM'un verilerine göre söz konusu hattı 45 günde 187 kişi amacı doğrultusunda aradı ve altı mağdur bu sayede kurtarılabildi.
IOM'nin kampanyası; Türkiye'ye insan ticareti ile en fazla insan gönderen ülkeler olan Moldova ve Ukrayna da dahil olmak üzere komşu ülkelerden Türkiye'ye gelen gerçek ve potansiyel insan ticareti mağdurlarının kurtarılması ve korunmasını hedefliyor. Alo 157 hattını çok sayıda insan arıyor. Ancak birçoğu merak nedeniyle yapılan aramalar. Söz konusu hattı 23 Mayıs-6 Temmuz 2005 tarihleri arasında gerçek amaçları doğrultusunda arayanların sayısı 187 oldu. Bunlardan 69'u ihbar olurken ihbarların 49'u çevre sakinleri tarafından 20'si ise bizzat mağdurlar tarafından yapıldı. Söz konusu ihbarların yetkililer tarafından değerlendirilmesi sonucunda altı kişi kaçakçıların elinden kurtuldu.


    http://www.radikal.com.tr/7537507537500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.