450 bin askere aile planlaması

TSK, her yıl 450 bin askere cinsel yaşam ve aile planlaması eğitimi verecek. Erler terhis olduktan sonra da doğum kontrol yöntemlerinden hiçbir ücret ödemeden faydalanacak.

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri, er ve erbaşlara verilmesine başlanan üreme sağlığı ve aile planlaması derslerini dün kamuoyuna tanıttı.
TSK Sağlık Komutanlığı GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı Genel Müdürlü-ğü ve BM Nüfus Planlaması Genel Müdürlüğü'nce yürütülen TSK Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması Projesi, dün Dördüncü Kolordu Komutanlığı'ndaki basın toplantısıyla tanıtıldı.
Nihai amaç refah
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, TSK Sağlık Komutanlığı ve GATA Komutanı Prof. Dr. Tbp. Korgeneral Hayri Güner ile GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tbp. Albay Recai Pabuçcu, dün bir basın toplantısıyla uygulama hakkında bilgi verdi. Pabuçcu, projenin asıl amacının cinsel yaşam, üreme ve aile planlaması konularında askerlik yapan gençleri bilinçlendirmenin yanı sıra, refah düzeyini artırma olduğunu söyledi.
Türkiye'de bugüne dek sürdürülen üreme sağlığı uygulamalarında kadınların hedef kitle alındığına dikkat çeken albay Recai Pabuçcu, bu aşamada erkek nüfusu hedef alan ulusal üreme sağlığı programının TSK bünyesinde uygulanacağını anlattı.
Pilot uygulamaları iki aydır devam eden proje kapsamında bugüne kadar 74 bin Mehmetçiğe cinsel yaşam, üreme sağlığı ve aile planlamaları dersi verildi. 5 Haziran'dan itibaren ülke geneline uygulanacak projeyle her yıl silah altına alınan 450 bin er ve erbaşın tamamı cinsel eğitimden geçecek. Hedef, askerler aracılığıyla ailelerin ve onlar aracılığıyla da yakınlarının da bilinçlendirilmesi.
Derste neler anlatılıyor?
20'şer kişilik gruplar halindeki askerlere, askerlik süreleri boyunca en az sekiz saat grup çalışması yaptırılırken, en az 30 saat eğitim amaçlı filmler izletiliyor. Derslerde, üreme organlarından cinsel yolla bulaşan hastalıklara ve korunma yöntemlerine, aile planlaması yöntemlerinden kadınların âdet dönemlerine, gebeliğe ve anneliğe kadar birçok konuda bilimsel veri ve bilgiler aktarılıyor. Akraba evliliğinin sakıncaları anlatılıyor.
Bir aylık koruma malzemesi
Gençlere tezkere ile birlikte, tercih ettikleri korunma yöntemi doğrultusunda yaklaşık bir ay yetecek kadar kondom, doğum kontrol hapı, rahim içi alet ya da iğne veriliyor. Sağlık ocaklarına başvurulması durumunda askerlik sonrasında da doğum kontrol yöntemlerinden ücretsiz faydalanmalarına yardımcı olunuyor.
BM Nüfus Planlaması Genel Müdürlüğü temsilcisi Hulki Uz, BM'nin dünyada desteklediği böylesine geniş kapsamlı bu türde başka bir uygulama olmadığını söyledi.