'450 kilometrelik can koşusu' ameliyatla bitti

Birol Kaplan 45 günde 450 kilometre yürüdü, hamuru tatlıyı kesti, 110 kilodan 90 kiloya düştü. Kimse zayıflamayı böylesine istememişti. Çünkü Kaplan'ın verdiği her kilo, biricik oğlu Emir'i hayata yaklaştırıyordu.

İZMİR - Birol Kaplan 45 günde 450 kilometre yürüdü, hamuru tatlıyı kesti, 110 kilodan 90 kiloya düştü. Kimse zayıflamayı böylesine istememişti. Çünkü Kaplan'ın verdiği her kilo, biricik oğlu Emir'i hayata yaklaştırıyordu. Fazla zamanı kalmayan Emir, dün babasıyla ameliyata alındı. Başarılı bir operasyonla babadan oğula karaciğer nakli yapıldı.
Ispartalı 27 yaşındaki evkadını Elif Kaplan ve 30 yaşındaki pazarlamacı Birol Kaplan'ın oğlu Muhammet Emir, iki aylıkken sarılık oldu. Emir'in tek kurtuluş çaresi karaciğer nakliydi. Ege Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gören Emir'in durumu gittikçe ciddileşti. Nakil için yapılan incelemede annenin kan grubunun farklı çıktı. Baba uygun bir donördü ama bir engeli vardı. 110 kiloluk babanın karaciğerinde yağlanma vardı. Zayıflaması istendi. Baba Kaplan diyete başladıı. Günde 10 kilometre yürüyen baba Kaplan 45 günde 110 kilodan 90 kiloya düştü. Biraz daha kilo vermesi beklenirken, Emir'in durumu kötüleşti. Emir damardan beslenmelere karşı da kilo alamadı. Ege Üniversitesi Organ nakli Merkezi Karaciğer Grubu Sorumlusu Doç. Dr. Murat Kılıç acil ameliyat gerektiği kanısındaydı: "Bebek 18 aylık ve yedi kilo. Hastalığı ilerledi. Bozukluk yüzünden kanı pıhtılaşmıyor. Acil ameliyat gerekiyor."
Ameliyat öncezini zor bulunan sıfır grubu RH negatif kan
arayarak geçiren,"Bebeğimin sağlığına kavuşması tek isteğim" diyen Kaplan, dün amacına ulaştı, baba oğul ameliyat oldu.