458 bin işsiz Merkez'i korkuttu, faizde rekor indirim

MB Başkanı Durmuş Yılmaz başkanlığındaki Para Piyasası Kurulu ilk toplantısını yaptığı 2005'ten bu yana ki en yüksek faiz indirimine de imzasını attı. Kararda yüksek işsiz sayısı etkili oldu.


ANKARA- Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün sabah yaptığı eylül-ekim-kasım dönemine ilişkin Hanehalkı İşgücü Araştırması açıklamasında söz konusu dönemde işini kaybedenlerin sayısının 458 bine ulaştığının ortaya çıkması akşama doğru toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nu da etkiledi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı sonrası gecelik borçlanma faizlerini 2 puan birden indirdiğini açıkladı. Gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 15’ten yüzde 13’e, Merkez Bankası’nın yeni yılda gösterge faizi olarak kabul ettiği borç verme faiz oranı ise yüzde 17,50’den yüzde 15,50’ye çekildi.

Beklenti 1 puandı
Söz konusu oranlar Merkez Bankası bünyesinde para piyasalarının kurulduğu 1987 yılından buyana en düşük faiz oranları oldu. Kurul, dünkü 2 puanlık faiz düşürme kararıyla ilk toplantısını yaptığı 2005 yılından bu yanaki en yüksek indirime de imza attı. Piyasaların beklentisi indirimin en fazla 1 puan olacağı yolundaydı. Para Politikası Kurulu, küresel krizin tahminlerden daha uzun süreli olacağı, talepteki daralmanın süreceği, enflasyonun düşüşünü sürdürerek yıl sonunda hedefin altına ineceğini öngördü.
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 2009‘un ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. Durmuş Yılmaz başkanlığında yapılan toplantıya Kurul üyeleri Erdem Başçı, Burhan Göklemez, İbrahim Turhan, Abdullah Yavaş ve Mehmet Yörükoğlu katıldı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo- Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarının indirilmesine karar verildiği bildirildi. Buna göre Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 15’ten yüzde 13’e, borç verme faiz oranı ise yüzde 17,50’den yüzde 15,50’ye indirildi. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 11’den yüzde 9’a, borç verme faiz oranı ise yüzde 20,50’den yüzde 18,50’ye çekildi. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde borçlanma imkânı faiz oranı yüzde 16,50’den yüzde 14,50’ye indirildi.

Kriz uzun sürecek
Açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın giderek derinleştiğine işaret ettiği, uluslararası kredi piyasalarındaki ve küresel ekonomideki sorunların önceki tahminlere göre daha uzun bir süre etkili olacağına ilişkin görüşlerin güçlendiği belirtildi. Bu çerçevede iç ve dış talep ile enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıların süreceğinin düşünüldüğü ifade edildi.
Petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki birikimli düşüşlerin enflasyonu olumlu etkilediği belirtilen açıklamada, bu doğrultuda, enflasyonun 2009 yılının ortalarından itibaren yıl sonu hedefi ile uyumlu düzeylere ineceğini ve yıl sonunda ise hedefin altında kalma ihtimalinin arttığını öngören Kurul’un, kısa vadeli faizlerin 200 baz puan indirilmesine karar verdiği kaydedildi.

İndirimler erkene alındı Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Kurul, önümüzdeki aylarda yapılması öngörülen faiz indirimlerinin önemli bir kısmını erkene almanın, finansal koşullardaki ek sıkılaşmanın telafi edilmesine katkıda bulunacağını düşünmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama temel amacı ile çelişmemek kaydıyla, uluslararası piyasalardaki sorunların ekonomimiz üzerindeki etkilerini sınırlamak için üzerine düşen tedbirleri almaya devam edecektir. Küresel finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomi üzerindeki etkilerinin boyutuna ilişkin belirsizlikler halen yüksek seviyede seyretmektedir. Bundan sonraki olası faiz indiriminin miktarı ve zamanlaması enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmelere bağlı olacaktır. (Radikal)