46 milyon kişilik hazırlık

Nüfusunun 46 milyonluk bölümü deprem açısından 'yüksek riskli' bölgelerde yaşayan Türkiye, 'Yokohama Stratejisi'ne uymak için adım attı. İçişleri Bakanlığı ve UNICEF'in işbirliğiyle yapılan 'Afet ve Acil Durumlarda Hazırlıklı Olma Projesi', dün Ankara'da düzenlenen törenle başladı.

ANKARA - Nüfusunun 46 milyonluk bölümü deprem açısından 'yüksek riskli' bölgelerde yaşayan Türkiye, 'Yokohama Stratejisi'ne uymak için adım attı. İçişleri Bakanlığı ve UNICEF'in işbirliğiyle yapılan 'Afet ve Acil Durumlarda Hazırlıklı Olma Projesi', dün Ankara'da düzenlenen törenle başladı.
Bakan Aksu törende şöyle konuştu: "1994 yılında 155 ülkenin kabul ettiği Yokohama Stratejisi, doğal afetlerle mücadeleyi kalkınma çalışmalarının bir parçası olarak sayıyor. Aksi takdirde doğal afetlerin getirdiği ekonomik ve sosyal zararın gelişmeyi önleyen bir unsur olmaya devam edeceğini öngörüyor. Yokohama Stratejisi, sadece afet sonrası kurtarma yaklaşımından, afet öncesi hazırlıkların güçlendirilmesine dönüş ve afet sonrası toplumun yeniden yapılandırılmasının desteklenmesi temeline dayanıyor. Türkiye'de son 85 yılda 72 tahripkâr deprem oldu. Yani etkili depremlerin aralığı, ortalama 14 ay. Binlerce insanımız hayatını kaybetti, büyük maddi hasarlar meydana geldi. Halbuki bu zarar bilançosunun her yıl sadece ellide biri deprem zararlarını azaltmak için yapılacak eğitim, araştırma, planlama ve hazırlık çalışmalarına sarf edilse, bu faciaların etkisi büyük ölçüde önlenebilir."
56 il riskli bölgede
Sivil Savunma Genel Müdürü Atilla Özdemir ise 1950 yılından bu yana 23 ilde richter ölçeğiyle 7'den büyük 19 deprem yaşandığını hatırlattı. Özdemir "En son yapılan çalışmalar sonucunda, ülkemizde 1. ve 2. yüksek risk bölgelerinde 56 il bulunduğu ve bu illerde yaklaşık 46 milyon insan yaşadığı tespit edildi" diye konuştu. Projenin tanıtım toplantısına, UNICEF'in Türkiye Temsilcisi Edmont Mc Lony da katıldı.