46 ülkeyi geçen yenilik

İtalya'da yapılan 19'uncu Uluslararası Lazer Tıbbı Kongresi'ne iki projeyle katılan Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyeleri, birincilik ödülü aldı.

DİYARBAKIR/İSTANBUL - İtalya'da yapılan 19'uncu Uluslararası Lazer Tıbbı Kongresi'ne iki projeyle katılan Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyeleri, birincilik ödülü aldı. 'Ameliyat sonrası yapışıklıkları önlemek için lazer kullanımı' ile 'Diz kireçlenmesinde klasik fizik tedavisi ve düşük lazer kullanımı' konularında yenilikler getiren ekip, ödeneksizlik içinde büyük bir özveri örneği ortaya koydu.
DÜ Tıp Fakültesi Fiziksel ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Jale Saraç, öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Gür, Yrd. Doç. Dr. Kemal Nas ve Yrd. Doç. Dr. Remzi Çelik'ten oluşan ekip, meslektaşlarının aksine muayenehane açmıyor. Para kazanmak yerine bilimsel çalışmalara yoğunlaşıyor. Ekip 1.5 yıldır iki proje üzerinde çalışma yapıyordu.
Masraflar cepten...
Doç. Dr. Ali Gür yönetimindeki ekip, 28-30 Ekim 2004 tarihinde Florence kentinde yapılan kongreye projelerini sundu. Kongreye 46 ülkeden diş hekimleri, biyologlar, veterinerler, estetik cerrahlar ve mühendislerin aralarında bulunduğu 200 bilim adamı katıldı.
Kongrede ekibin projesi ilgi görürken, Türkiye konuya ilgisizdi. Üniversiteden destek alamayan Gür, kendi sınırlı olanaklarıyla İtalya'ya gitti. Gür, geceliği 220 avro olan beş yıldızlı kongre katılım otelinde değil, kongre salonuna uzak bir noktada ucuz otellerde kalıyordu. Gür, kongreye katılım ücreti olan 600 avroyu da kendi cebinden ödedi.
Doç. Gür, ödüllerin verileceği gala yemeğini şöyle anlattı: "Bir anda İstiklal Marşı eşliğinde adım anons edildi. Çok duygulandım. Herkes saygı duruşuyla İstiklal Marşı'nı dinledi. Ayakta alkışlayarak ödülü verdiler. Bu sadece benim ve ekibim için değil, ülkem ve üniversitem adına gurur verici önemli anlardan biriydi. Üniversitenin parası yok. Umarım bu ödül, üniversiteleri ve kurumları artık harekete geçirir." (Radikal, aa)
İkinci, üçüncü ameliyata son
Proje yönetmeni Doç. Dr. Ali Gür, birleştirerek sundukları iki projeleri hakkında şu bilgileri verdi: "Özellikle bel fıtığı ameliyatlarından sonra ameliyat yerinde yapışıklıklar çok oluşuyor. Bu durumlarda ikinci, üçüncü ameliyatlara gerek duyuluyor. Bunu önlemek için tedavi ajanları var. Ama çok pahalı. Bunun yerine çok uzun olan düşük enerjili lazeri kullandık. Fareler üzerinde yaptığımız deneylerde yakıcı ve kesici olmayan, vücuda zarar vermeyen lazerden çok iyi sonuçlar aldık. Pahalı ajanlarla yapılan tedaviyle aynı sonuçlara ulaştık. Ayrıca bu uygulamadan sonra cerrahi müdahaleye gerek kalmıyor. İkinci projemiz ise diz kireçlenmeleriyle ilgili. Bu sık görülen hastalık için klasik olarak ultrason, elektrik tedavisi, sıcak soğuk uygulamalar kullanılıyor. Çalışmalarımız sonucunda lazer uygulamasının klasik tedaviyle aynı sonuçları verdiğini gördük. Lazer uygulamasında hem maliyet düşük oluyor hem de zaman tasarrufu sağlanıyor."