'47 yıldır caretta görmedim'

Valilik, 7 Temmuz'da sahil ilçeleri Serik, Manavgat, Gazipaşa, Alanya, Kemer, Kale, Kumluca ve Finike kaymakamlıklarına genelge gönderdi. Genelgede, deniz kaplumbağalarının üreme alanlarının bulunduğu kumsalların korunması için önlem alınması istendi.

ANTALYA - Valilik, 7 Temmuz'da sahil ilçeleri Serik, Manavgat, Gazipaşa, Alanya, Kemer, Kale, Kumluca ve Finike kaymakamlıklarına genelge gönderdi. Genelgede, deniz kaplumbağalarının üreme alanlarının bulunduğu kumsalların korunması için önlem alınması istendi. Genelgenin kaymakamlıklara ulaştığı saatlerde Finike ilçesine bağlı Hasyurt Belde Belediyesi 6 kilometrelik sahili 'plaj düzenleme' çalışması kapsamında dozerle dümdüz etti!
Yöre sakinlerinin tepkileri üzerine DYP'li belediye Başkanı Mahmut Esen şöyle konuştu: "Sahil düzenlemesini onların isteği üzerine yaptık. Yoksa mazot yakmaya çok mu meraklıyım? Ben burada doğup büyüdüm.
47 yaşındayım. Daha bir tane caretta caretta görmedim. Ama yoktur da diyemem" dedi.
Önemli bölge
Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim görevlisi Dr. Ali Fuat Canbolat ise, "Antalya'da "Belek'ten sonra carettaların ikinci önemli üreme alanı Kumluca-Finike bölgesidir. Ne yazık ki burası dikkatten kaçar.
Üçüncü sırayı Manavgat'taki Kızılot alır" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7516067516060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.