470 gramlık parmak çocuk bugün Anneler Günü'nü kutlayacak

Pratisyen hekim Dilek Akdoğan, hamileliğinin 22'nci haftasında karnının su toplaması ve ardından başlayan kanamayla apar topar hastaneye kaldırıldı.

DENİZLİ - Pratisyen hekim Dilek Akdoğan, hamileliğinin 22'nci haftasında karnının su toplaması ve ardından başlayan kanamayla apar topar hastaneye kaldırıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan tetkiklerde, 35 yaşındaki anne adayına, "Hayati tehlikeniz var" denildi, "Bebeği almamız gerekiyor."
Ancak ne anne adayı ne de Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi eşi Doç. Dr. Ilgaz Akdoğan buna evet diyebildi. Denizlili çiftin isteği üzerine doktorlar suni sancı yöntemine başvurdu. Ve Ceren bebek, normalden neredeyse dört ay önce dünyaya geldi. Anne Dilek Akdoğan kızını ancak 15 gün sonra o da kısacık bir süreliğine kucağına alabildi. Doğduğunda 470 gram ağırlığında ve 29 santimetre boyunda olan Ceren, dört ay kuvözde tutuldu. İlaçların yan etkisi nedeniyle gözlerinden lazerle ameliyat geçirdi. Nihayet taburcu edildiğinde İzmir'den Denizli'deki evine ambulansla getirildi. Yedi ayı geride bırakan Ceren Akbulut, şimdi 3 kilo 800 gram ağırlığa ve 55 santimetre boya ulaştı. Hâlâ günde 12 farklı ilaç veriliyor, steril bir odada tutuluyor. Ama büyüyor. Bebeğinin yaşamasının bir mucize olduğunu söyleyen anne Dilek Akdoğan mutlu:
"İlk gördüğümde 'Allahım, bu bebek yaşar mı' dedim. Doktorların inanılmaz çabası ve Ceren'in mücadelesi galip geldi. Bir aylıkken bize tepki vermeye başladı. Bizim için bir mucize. Ceren de yaşamayı çok istedi. Biz de. Aylarca çok zor günler yaşadık ama şimdi çok mutluyuz."
Ceren Türkiye'de bir ilk
Çiftin ilk çocuğu, Ceren'in ablası Yaren kardeşinin yaşaması için çok dua etmiş. Baba Ilgaz Akbulut'sa Ceren'in Türkiye'de eşi benzeri olmadığını söylüyor: "Başımıza böyle bir durum gelince araştırdım. Amerika'da 22. haftada doğan ve yaşayan bebek var. Türkiye'de bu kadar erken ve düşük
ağırlıkta doğup yaşayan bebek yok. Ceren'in yaşaması bizim için mucize. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorları Ceren'in yaşaması için inanılmaz bir çaba harcadı."