48 kişi domuz paraziti mağduru

İzmir'de dromuz etinden yapıldığı sanılan çiğköfteden hastalananların sayısı 48'e ulaştı.
Haber: ELİF DEMİRCİ / Arşivi
TURAÇ TOP / Arşivi

İZMİR - İzmir'de dromuz etinden yapıldığı sanılan çiğköfteden hastalananların sayısı 48'e ulaştı. Çiğköfteyi yapıp satan Nusret Ermaner eti aldığı market sahibi Muzaffer Kurfallı'yı suçladı. Kurfallı ise"O 40 gündür benden et almıyor" dedi.
Genellikle muhafazakâr ailelerin oturduğu Akevler Sitesi'nin de bulunduğu semtte domuz etinden yaptığı çiğköfteyi satarak çok sayıda kişinin
'Trişinozis'e yakalanmasına neden olmakla suçlanan 38 yaşındaki Ermaner ve eşi de aynı köftelerden yiyince rahatsızlandı. Kendisi de 500 ailenin yaşadığı Akevler Sitesi'nde oturan, iki gündür çiğköfte dükkânını açamayan Ermaner, "Çektiğim vicdan azabı çok büyük. Artık bu işi yapmayacağım" dedi.
Çiğköfte satışında Alsancak, Urla ve Üçkuyular'da açtığı dükkânlarla marka olan Ermaner, altı yıl önce 'Adil Düzen' teorisinin mimarlarından Süleyman Karagülle ve Süleyman Akdemir'in kurduğu Akevler Sitesi'ne taşındı. Her apartmanının altında mescit bulunan, AKP İzmir milletvekilleri Mehmet Tekelioğlu, İsmail Katmerci, Fazıl Karaman'ın da oturduğu sitede hastalık vakaları üç hafta önce başlamıştı.
Çiğköftelerin etini iki aydır aynı semtte tanıdığı Kurfallı'ya ait Çakıroğlu Market'ten almaya başladığını belirten Ermaner kendini şöyle savundu: "Kurfallı, Urla'daki marketinde çiğköfte satma karşılığı eti kendisinden almasını teklif etti. Etin İslami usullerle uygun kesilmesini istediğimi, sadece dana eti kullandığımı belirterek teklifi kabul ettim. Etten şüphelendim. Ben dananın ayna denilen kısımlarını kullanırım. Bu kısımlar çok küçüktü. Sorduğumda, 'Bir buzağının ayağı kırıldı, kesmek zorunda kaldık. O nedenle küçük' dedi".
Kurfallı ise etlerinden alınan numunelerin tahlil sonuçlarının bugün alınacağını belirterek "40 gündür Ermaner'e et vermiyorum. Son etlerini bir marketten ve Kemeraltı'ndaki kasaplardan aldı. Ben eti, Et Entegre Tesisleri'nden alıyorum." dedi.
Türkiye Parazitoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özcel, şu ana kadar 48 kişide aynı şikâyetleri saptadıklarını açıkladı ve Türkiye'de 1950'den bugüne iki trişinelloz vakası görüldüğünü belirti, "Hastalığın salgın şekilde İzmir'de görülmesi ilginç" dedi. Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi, domuz besi ve kesim yeri olarak çalıştırılan herhangi bir yer bilmediklerini söyledi, "Valilikçe bir bilim kurulu oluşturuldu. Araştırma sürüyor" dedi.