48 madde yetersiz sayı arttırılsın

48 madde yetersiz sayı arttırılsın
48 madde yetersiz sayı arttırılsın
MHP lideri Bahçeli, 48 maddenin Meclis'e getirilmesinin yanlış olacağını belirterek, "Bu sayı önemli ama arttırılması gerekiyor" dedi.

ANKARA/RADİKAL- Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda partilerin üzerinde mutabık kaldığı 48 maddenin çıkarılması önerisini değerlendiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , “48 maddenin Meclis Genel Kurulu’na getirilmesi çok erken, zamansız ve gereksizdir. Bu sayı arttırılmalıdır” dedi.
Bahçeli dün düzenlediği basın toplantısında, Başbakan’ın öncelikle 48 maddenin hemen Meclis’ten çıkarılmasını istemek yerine, anayasa değişikliyle nereye varmak istediğini ve neyi amaçladığını açıklaması gerektiğini söyledi. Bahçeli, “Kuşkusuz uzlaşılan 48 madde yabana atılmayacak kadar önemlidir. Bunu küçümsemek, hafife almak ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nu sabote edecek müdahalelerde bulunmak bizim tarafımızdan doğru ve ahlaki görülmeyecektir” dedi. Israr ve sabırla, üzerinde uzlaşılan maddelerin demokratik bir havuzda toplanması ve bu sayının mutlaka arttırılması gerektiğini vurgulayan Bahçeli, yeri ve zamanı gelince, gerek ve zorunluluk doğunca mutabakata varılan maddelerin Genel Kurul’a intikalinin bir seçenek olarak ele alınması gerektiğini söyledi.
Bahçeli, şöyle konuştu: “Ancak şu günkü şartlarda Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nu fiilen bitirecek ve sakatlayacak adım ve yaklaşımlardan uzak durulması da bilhassa Başbakan Erdoğan bakımından ciddiye alınması gereken siyasi bir sorumluluktur. Bizim şu günkü ortamda; Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nu tökezletecek bir eğilimin içinde olmamız şöyle dursun; Başbakan’ın iftar programlarında kafasına estiği gibi atıp tutmasına, hezeyanlar içinde seslendirdiği çağrılarına kulak asmamız mantıklı ve makul bir tercih değildir. Bu nedenle 48 maddenin Meclis Genel Kurulu’na getirilmesi çok erken, çok zamansız ve çok da gereksizdir. Başbakan Erdoğan’ın, arzu ederse uzlaşma masasından kalkmasına bir mani hal yoktur.”
‘Elçi’nin adı verilemez’ Bahçeli, Şırnak Havalimanı’na Şeraffettin Elçi’nin adının verilmesini de eleştirerek, “Başbakan Erdoğan yaşarken bölücülükten sabıka yemiş, milletimizin hiçbir değerine riayet etmemiş bir siyasetçinin ismini hangi akla hizmet Şırnak’taki havalimanına vermektedir. Türk milletinin alın teriyle yapılmış bir havalimanına hıyanetten dolayı milli ruhlarda hüküm giymiş birisinin adını vermek tam olarak hıyanete iştiraktir ve affı da bu dünyada kesinlikle olmayacaktır” dedi.
Gezi olayları sırasında ortaya çıkan palalı saldırganları da eleştiren Bahçeli, “Bu palacıları kadınlara tekme sallayan bu haşaratları kim ya da kimlerin görevlendirdiğini muhakkak ki açığa çıkarmalıdır” dedi. Bahçeli, “Taksim’in göbeğinde pala savuran saldırgan kime güvenmekte, kimlerden destek almaktadır? Geçim sıkıntısı çektiği, borçlarını ödeyemediği söylenen palalı ucube, Fas’a nasıl gitmiş, kimler tarafından finanse edilmiştir?” diye sordu.
Çeyrek porsiyon gazeteci
Çekilme süreciyle ilgili haberleri ve habercileri de kamuoyu algısını saptırmakla suçlayan Bahçeli, “Aylardır AKP ve PKK güdümünde teröristlerin geri çekildiğini yazıp çizenler, kare kare fotoğraflar yayımlayanlar elbirliğiyle Türk milletinin aklını çelmekle uğraşmıştır. Militanların sınır dışına çıktığı izlenimi verme arayışında olan çeyrek porsiyon gazeteciler, dağlarda yatıya kalıp da habercilik yaptığını zanneden küstahlar PKK’nın değirmenine su taşımışlar, kamuoyu algısını saptırmakla meşgul olmuşlardır” dedi.