#4saat

#4saat
#4saat
Cumhurbaşkanı Gül'ün onayına sunulan internete sansür getirecek yasaya karşı Radikal'in başlattığı kampanya sosyal medyada ilgi gördü.

Kamuoyunda büyük tepki çeken internet yasası ile ilgili Radikal’in başlattığı ‘#4saat’ kampanyası büyük ilgi gördü. “Haberimiz silinmesin” içeriğiyle başlatılan kampanyanın amacı yasanın adeta ağır sansüre yol açacak maddeleri konusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanırsa nelerle karşılaşabileceğimize ışık tutmak. Dün sabah başlayan kampanyaya sosyal medyada ilgi büyük. Destek veren binlerce kullanıcı attıkları tweetler ile #4saat hashtag’inin kısa sürede Türkiye gündemine girmesini sağladılar. Radikal ve radikal.com.tr olarak, web sitemizden, Facebook ve Twitter hesaplarından başlattığımız #4saat projesi ile bu yasanın yol açabileceklerinin altını çiziyoruz. Bazı haberleri, fotoğrafları, köşe yazılarını ve tweet’leri, 4. saatin sonunda siliyoruz. İşte #4saat hashtag’iyle paylaşılan destek tweetlerinden birkaç örnek:
Mustafa Altioklar @mustafaltioklar
#4Saat internet sansürüne tüm sansürlere olduğu gibi elbette HAYIR... sansürcüler değil, özgürlükçüler hatırlanır...
Fahrettin Çakır @fahrettin_cakir
Radikal’in #4saat kampanyası çok yaratıcı. Takdir ettim.
Sami Eyidilli @samieyidilli
Yeni internet yasasıyla ilgili olarak @radikal üzerine düşeni yapmış #4saat projesiyle, bravo.
İsmail H. Polat @ismailhpolat
Son zamanlarda gördüğüm en yaratıcı İnternet Özgürlüğü kampanyası #4saat Tebrikler
Tolga Sakman @t_sakman
@radikal İnternet sitesindeki 4 saat protestosu internet kısıtlamalarının anlaşılabilmesi için somutlaştırılmış çok güzel bir örnek.
M. Serdar Kuzuloğlu @mserdark 2 sa. ‘Alo TİB Hattı’ için geri sayım başladı. Herkes hazırlığını şimdiden yapsın.

Neden 4 saatte siliniyor?

6 Şubat 2014’te TBMM’den geçen yasa yürürlüğe girdiğinde, yargı kararı gerekmeden ‘içeriği sakıncalı bulunan’ internet siteleri 4 saat içinde kapatılabilecek.
Özel hayatın gizliliğinin ihlali gerekçesiyle şikâyet bile olmaksızın doğrudan TİB emriyle internet yayınları durdurulabilecek.
Her türlü haber, blog yazısı, bilgi ve özgür düşünce, “uygunsuz” bulunduğu takdirde, yalnızca 4 saat içinde silinecek.

Ekşisözlük’çülerden destek


Radikal’in kampanyasına bu aralar davalarla başı dertte olan Ekşisözlükçüler de destek verdi:
eski geminin yolcusu: 4 saat projesi ile, meclisten geçip cumhurbaşkanı onayına sunulan yeni internet yasasını protesto eden gazete. Yayımladıkları haberleri 4 saat sonra sileceklerini duyurmuş. Yasadan sonra hangi tablo ile karşılacağını okurların anlaması için güzel bir yol. Kendilerine bu mücadelesinde destek veriyor ve bu protestolarına diğer haber kuruluşlarınında(!) katılmasını bekliyorum.
time to know: Hükümet ve devlet işleri ile alakalı haberlere 4 saat ibaresi koyup geri sayım yapmasıyla beni benden almış gazete.
sametc: 4 saat uygulamasıyla gereken ayarı vermiştir.
dream game for may: 4 saat projesine neden sözlük olarak tüm entry’lerimiz ile destek vermiyoruz sorusunu sormama vesile olmuş gazetedir.