5.4'lük deprem Bingöl'ü sokağa döktü

Doğu Anadolu Fay Hattı, önceki gece Bingöl'ü salladı. 5.4 büyüklüğündeki depremde pencerelerden atlayan altı kişi yaralandı.

BİNGÖL - Doğu Anadolu Fay Hattı, önceki gece Bingöl'ü salladı. 5.4 büyüklüğündeki depremde pencerelerden atlayan altı kişi yaralandı.
Merkez üssü Doğu Bingöl'ün Karlıova ilçesi olan deprem, önceki gece saat 01.05'te meydana geldi. Bingöl kent merkezi ve 200 kilometre uzaklıktaki Diyarbakır'da da hisedilen sarsıntıda paniğe kapılan vatandaşlar kendilerini evlerinden dışarıya atarken, Karlıova'da pencere ve balkonlardan atlayan altı kişi hafif yaralandı. İlçede kriz merkezi oluşturulurken, 2005 yılında iki ay içinde 5.4-5.9 büyüklüklerinde dört deprem yaşayan ilçe halkı geceyi dışarıda geçirdi.
Deprem nedeniyle ilçe merkezinde can ve mal kaybı yaşanmadığı, ilçeye bağlı bütün köylerle temas kurulduğu ve şimdiye kadar önemli bir hasar bilgisi gelmediği belirtildi. Karlıovalılar, deprem konusunda tecrübeli olmalarına rağmen, deprem yine de panik yaşandı.
Kızılay ise bölgede görevli jandarma birlikleri ve yerel yönetimlerle temasa geçildiği, ihtiyaç tespitinin ardından Kuzeydoğu Anadolu Bölge Afet ve Lojistik Merkezi ile Güneydoğu Anadolu Bölge Afet ve Lojistik Merkezi'nde yardım malzemesi yüklü araçların bölgeye yollanacağını açıkladı.