5 bin dolara güvenli konut

Ekim ayındaki deprem zincirinin yarattığı endişeyle evlerinin dayanıklılığından emin olmak isteyen İzmirliler, soluğu İnşaat Mühendisleri Odası'nda alıyor.
Haber: UTKU BOLULU / Arşivi

İZMİR - Ekim ayındaki deprem zincirinin yarattığı endişeyle evlerinin dayanıklılığından emin olmak isteyen İzmirliler, soluğu İnşaat Mühendisleri Odası'nda alıyor. Oda, 100 YTL'ye gözleme dayalı, 400 YTL'ye laboratuvar raporlu tespit yapıyor.
Konut güçlendirme maliyeti ise metrekare başına 50-90 dolar (68-122 YTL) arasında değişiyor. Buna göre, 100 metrekarelik bir dairenin güçlendirilmesi, 5 bin dolara (yaklaşık 7 bin YTL) çıkıyor.
İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Zafer Alku, şu bilgileri verdi: "Önceliği gözlemsel tespitlere veriyoruz. Hasar varsa ayrıntılı inceleme öneriyoruz. Projeli, ruhsatlı binalar daha sağlam, ancak önemli olan inşaatın projeye uygun yapılıp yapılmadığı. Değişikliklerin, projedeki beton ayarıyla aynı olup olmadığı ve projedeki demirin yerinde kullanılıp kullanılmadığı inceleniyor. Tüm kontroller pozitifse, rapor olumlu çıkar.
Laboratuvar destekli raporlar ise 400 YTL. Bina güçlendirme maliyeti 50 dolar, ince işler de katılınca yaklaşık ikiye katlanarak 90 dolara çıkıyor. Konut olarak kullanılan binaların ekonomik ömrü yaklaşık 50 yıl, yani 50 yılda bir tekrarlayacak depreme göre projelendirilir. Konutlar, 100-150 yıllık projelendirilirse, yapım maliyeti çok yüksek olur."