5 bin öğrencili ilköğretim okulu

117 öğretmen var
İstanbul Gaziosmanpaşa'ya bağlı 38 bin nüfuslu Esentepe Mahallesi'ndeki Esentepe İlköğretim Okulu yeni eğitim dönemine 5 bin öğrenciyle başladı. 1995'te açılan okulda 5 bin öğrenci için 117 öğretmen var.
'Yetişemiyoruz'
Okul yöneticileri ne kendilerinin ne de öğretmenlerin öğrencilerle ilgilenebildiğini söylüyor. Bir okul yöneticisi, "Başka işlerle uğraşmasam bile öğrencilerin yoklamasını yapmak tüm vaktimi alıyor" diye yakınıyor.
Veliler okuldan kaçıyor
Öğretmenler, "Para istenecek diye veliler okula uğramaya korkuyor. Biz de aracı dilenci konumuna düşüyoruz" diyor. Eğitim için araç-gerecin de bulunmadığı okulda temizlik bile çok zor şartlarda yapılabiliyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Gaziosmanpaşa'daki iki okul, Türkiye'de eğitim imkânları ve bunun dağıtımıyla ilgili problemlerin kısa bir özeti gibi. İlçede birkaç 100 metre mesafadeki iki okul arasında, dağlar kadar fark var.
Esentepe, göç alan Gaziosmanpaşa'nın en kalabalık mahallelerinden. 38 binlik nüfusuyla, ilçe içinde ilçe sayılabilir. Ama mahallede sadece bir okul var. Esentepe İlköğretim Okulu. Bu yıl eğitime açılacak ikinci okulun ise öğretmen problemi var. Açıldığında 900 kişi kapasiteli olan Esentepe İlköğretim okulu'nun toplam mevcudu, 5 bin. İki yıl öncesine dek bir sınıfta 110 kişinin okuduğu okulda, ek binayla şartlar biraz 'düzelince' mevcutlar 60'a inmiş. Ancak okul hâlâ öyle kalabalık ki, bir yönetici, "Günüm sadece binlerce öğrencinin yoklamasını yapmakla geçiyor" diye konuşuyor.
'Rehber'siz çocuklar
İlköğretimde en gerekli olan rehberlik eğitimi de verilemiyor. Okul yöneticilerinden biri, "Zaten 5 bin öğrenciye bir rehber öğretmen olsa da herhalde öğretmen çıldırırdı" diyor. Okulun 34 sınıf öğretmenine ihtiyaç var. Ama 12 sınıf öğretmeni bulunuyor. Geri kalan 22 sınıf öğretmeni ise öğretmenlik eğitimi almamış sözleşmeli öğretmenlerle kapatılmaya çalışılıyor.
Üç müdür yardımcısının bulunduğu okulda, müdür yardımcılarından biri sadece öğretmenlerin işleriyle uğraşıyor. Çünkü her gün en az 10 öğretmen sevk alıyor.
Okulda 5 bin kişiye iki kadrolu hizmetli var. Her yıl altı ücretli hizmetli alınıyor ve ücretleri okul tarafından karşılanıyor.
Öğretmen 'aracı dilenci'
Bütün bu sıkıntılara bir de velilerin ilgisizliği eklenince öğretmenler boşa kürek çektiğini hissediyor. Çünkü 60 kişilik bir sınıfta yapılan veli toplantısına gelen aile sayısı sekizi bile bulmuyor. Bir okul yöneticisi, "Veliler okul para isteyecek diye okula uğramıyor korkusundan. Bizler de aracı dilenci konumuna düşüyoruz. Veli hep öğretmenlerden yardım bekliyor. Öğrencilerin çoğu zaten çalışıyor" diyor.
Bu eğitim-öğretim döneminde mahallede bir okul daha eğitim vermeye başlayacak. Ancak Esentepe İlköğretim Okulu yetkililerinden birinin verdiği bilgiye göre, bu okulun da henüz öğretmeni yok. Kendi deyimiyle okulun müdürü var sadece. 2 bin öğrenciyi yeni okula yollayıp biraz olsun rahatlamak isteyen yöneticiler bunun da kısa vadede imkânsız olduğunu biliyor.
Hayvanat bahçesi var!
Gaziosmanpaşa'nın Uğur Mumcu Mahallesi, Esentepe Mahallesi'ne sadece birkaç yüz metre uzakta. Mahalle Bulgaristan'dan ve Yugoslavya'dan gelen göçmelerin yoğun olarak yaşadığı bir yer. Ailelerin maddi durumları Doğu ve İç Anadolu'dan göç eden ailelere göre çok daha iyi. Ailelerin gelir düzeyi daha yüksek olunca, mahalledeki okulun durumu da daha iyi oluyor. Çünkü Türkiye'deki birçok okul veli ve okul yöneticilerinin destekleriyle yürüyor.
Uğur Mumcu'da bulunan 75. Yıl İlköğretim Okulu, birkaç yılda yöneticilerin fedakârlıklarıyla büyük aşamalar kat etmiş.
Okulda bilgisayar laboratuvarından fen bilgisi laboratuvarına kadar teknik donanım mevcut. Hayvanat bahçesi bile bulunuyor. 80 öğretmeni bulunan okulun sözleşmeli öğretmeni ise çok az. Okulda geçen sene üç kişi Anadolu lisesini kazanırken, bu yıl ise Anadolu lisesini kazanan öğrencilerin sayısı 43'e yükselmiş. 2 bin 800 öğrencisi olan okul da ise çalışan çocuk yok.
'Süper'lere avantaj
Ama göçle gelen kalabalık bir nüfusun toplandığı Gaziosmanpaşa ilçesinde ilk ve ortaöğretim olmak üzere yaklaşık 100 okul bulunuyor. Ve bu okullar arasında başka bir 75. Yıl İlköğretim Okulu bulmak güç.
Örneğin Gaziosmanpaşa'da Fevzi Çakmak Mahallesi'nde bulunan Vefa Poyraz Lisesi'nde sınıf mevcudu 55, spor salonu ve işler durumda bir kütüphane yok.
Lise içinde üç de 'süper lise' sınıfı bulunuyor. Not ortalamasıyla süper liseye giren öğrenciler, düz liseye giden öğrencilerle aynı binada aynı öğretmenlerden ders alıyor ama onların sınıfları 30 kişilik.
Düz lise sınıflarında çok eski ya da ilköğretim öğrencisinin sığabileceği sıralarda eğitim yapılırken, süper lise sınıflarında tek kişilik masalar kullanılıyor. Bu yıl 10-15 öğrencinin üniversite sınavını kazandığı okulda, bir üniversiteye gidebilen öğrencilerin çoğu da süper liseden çıkıyor.