5 bin polis ve asker eş durumundan silahsız!

5 bin polis ve asker eş durumundan silahsız!
5 bin polis ve asker eş durumundan silahsız!
Kadına şiddeti önleme amaçlı yasa kapsamında 'öfke kontrolü yapamadıkları' için silahlarına el konulan 20 bin kişiden 5 bini asker ve polis çıktı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri hız kesmezken, mağdurların başvurduğu güvenlik güçlerinin de tabloda payı olduğu görüldü. Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında ruhsatlı silahına el konulan 20 bin kişiden 5 bini polis ve asker.
Artan kadın cinayetlerine neşter vurmak amacıyla geçen yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde muhalefet ve iktidar partilerinin oybirliğiyle kabul edilen Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un uygulamalarına yönelik sonuçlar gelmeye başladı. Yasada eşine şiddet uygulayanlara yönelik ‘Kanunen taşıma izni verilen silahları kolluğa teslim etmesi, şiddet uygulayan silah taşıması zorunlu olan bir kamu görevi ifa etse bile zimmetinde bulunan silahı kurumuna teslim etmesi’ hükmünün uygulanmaya başlaması üzerine ilginç sonuçlar saptandı.
Yasanın yürürlüğe girdiği 20 Mart 2012’den bugüne kadar eşine şiddet uygulayan ve öfke kontrolü yapamayan 20 bin kişinin ruhsatlı silahına el konuldu. Ancak silahına el konulanlardan 5 bininin polis ve asker olması dikkat çekti.
Rakamlar üçe katlandı 

Kadına şiddet uyguladığı gerekçesiyle mahkemeler tarafından yasa gereği koruyucu tedbir ve önleyici tedbir verilenlerin sayısı durumun vahametini ortaya çıkarmaya yetti.
75 BİN KİŞİYE TEDBİR: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre geçen yıl kasım ayına kadar 4 bin 634 kişi hakkında koruyucu (kadınlar için) tedbir kararı, 29 bin 624 kişi hakkında da önleyici (erkekler için) tedbir kararı alındı. Bu rakam Mart 2013 sonunda yaklaşık üç kat arttı. 10 bin 645 kişi hakkında koruyucu tedbir kararı alınırken önleyici tedbir kararı alınanların sayısı 75 bin 540’a yükseldi.
ADANA VE İSTANBUL BAŞTA: Koruyucu tedbir kararında Adana 2 bin 789 kararla ilk sıralarda yer alırken en fazla önleyici tedbir kararı ise İstanbul’da verildi. İstanbul’da 15 bin 89 kişi hakkında önleyici tedbir kararı çıktı. Sadece geçen ay 666 koruyucu tedbir, 3 bin 644 önleyici tedbir kararı alındı.
45 ERKEK KORUMA ALTINDA: Şiddet mağdurları arasında sadece kadınlar yer almıyor. Geçen ay MHP Konya Milletvekili Faruk Bal’ın boşandığı eşi ile ilgili ‘yaklaşmama’ kararı gündeme gelmişti. Eşlerinin psikolojik ve fizyolojik şiddetine maruz kalan 45 erkek için de hâkim kararıyla koruma tedbiri verildi. Bu erkeklerin eşlerine ve yakınlarına ‘eve yaklaşmama, telefonla aramama, taciz ve küfür yoluyla psikolojik şiddet uygulamama’ kararı alındı.