5 binden çok 'sahte seçmen'

Seçmen sayısı 40 bini geçen Beylikdüzü'nde, olmayan adreslerde ve inşaat halindeki binalarda 5 bin seçmen kayıtlı.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Beylikdüzü, 28 Mart seçimleri öncesi bu kez de 'yığma oy' skandalına sahne oldu. 40 binin üzerinde seçmeni olan Beylikdüzü Kavaklı Sahil Mahallesi ve Merkez Mahallesi'nde inşaat halindeki binalarda ya da hiç olmayan adreslerde yaklaşık 5 bin seçmenin kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Sadece inşaatlarda kayıtlı görünen seçmen sayısı 2 bin.
Beylikdüzü'nde, Kavaklı Sahil Mahallesi'ndeki inşaat halindeki 18 kooperatiften oluşan 880 konutluk Kavaklıkent'de 81 kayıtlı seçmen görünüyor. Kavaklıkent'in hemen yanında bulunan, henüz asfaltı bile dökülmemiş Aktoprak Caddesi'nde ise, bina olmamasına rağmen seçim listesinde 213 kişinin adı görülüyor. Yine halen inşaat halindeki Ayçiçek Villaları'nda 33 seçmen kayıtlı. Sahil Mahallesi'ndeki Yeşilkent Sahil Sitesi'nde ise yazdan yaza gelip oturanlar olmasına rağmen 44 kişinin ismi seçmen listesine girmiş. Kış aylarında nüfusu 200 civarında olan Sahil Mahallesi'nde seçmen olarak kayıtlı görünen 1108 kişi, kafalarda soru işaretine neden oluyor.
Kayıtlı görünen seçmenlerin çoğunun Erzurum'un Horasan ve Tokat'ın Sulusaraylılar nüfusuna kayıtlı olması da dikkat çekiyor.
Kavaklıkent Kooperatifler Birliği yetkilileri, Kavaklıkent'in inşaat halinde bir yer olduğunu belirterek, "1999 yılında inşaat dahi yoktu. 2002'de Sahil Mahallesi Muhtarlığı'na bağlandı. Kayıtlar 2003'te yapılmış" dedi. 2004 seçim listesinde Kavaklı Merkez Mahallesi'ne bağlı İhlas 2. Kısım'da 3 bin 723 kayıtlı seçmen görünüyor. 2 bin 250 konutun olduğu ve 2 bini dolu gözüken İhlas 2. Kısım'ın yaklaşık yüzde 60'ının aslında boş olduğu, boş dairelere de seçmen kaydedildiği iddia edildi. 2004 seçim listesine bakıldığında, İhlas 2. Kısım'da Erzurum nüfusuna kayıtlı 1604 seçmen görülüyor. Tüm adreslerin incenmesi durumunda 'yığma oy' sayısının rahatlıkla 5 binin üzerine çıkacağı söylenirken, sadece inşa halindeki binalarda gösterilen seçmen sayısı 2 bin.
Kilit iller: Erzurum ve Tokat
'Yığma oylar'da özellikle Tokat Sulusaraylılar ve Erzurum Horasan adının geçmesi ise gözleri AKP Beylikdüzü Belde Belediye Başkan adayı Vehbi Orakçı'ya ve Kavaklı Sahil Mahallesi Muhtarı Erdoğan Karabulut'a çeviriyor.
Orakçı Erzurum Horasanlı, muhtar Karabulut ise Tokat Sulusaraylı. Erdoğan Karabulut'un'un kardeşi Orhan Karabulut, aynı zamanda Orakçı'nın listesinden belediye meclis adayı. Yığma oy iddialarını reddeden Karabulut görülen kişilerin inşaatta çalışan kişiler olabileceğini ileri sürdü. Orakçı ise Beylikdüzü'ndeki 'yığma oy' gerçeğinin 10 yıllık bir sorun olduğunu belirterek "Sahil Mahallesi'nde adı geçen oyların tamamı bin civarında. Yığma oylara ihtiyacımız yok" dedi.
Merkez Mahallesi Muhtarı Ayhan Baytur ise kendisinin 1999 seçimleriyle ilgili olarak Beylikdüzü'nde 2 bine yakın 'yığma oy' tespit ettiğini ve gerekli belgeleri Danıştay'a ilettiğini söyledi. Baytur 2000 yılında verdiği belgelerin, bu seçimler için de geçerli olduğunu belirterek "Fazla söze gerek yok" diye konuştu.