5. Dünya Su Forumu protestocularına çok sert müdahale

5. Dünya Su Forumu protestocularına çok sert müdahale
5. Dünya Su Forumu protestocularına çok sert müdahale
Dünya Su Forumu'nu protesto için forumun yapıldığı Sütlücü Kongre ve Kültür Merkezi'ne yürümek isteyen gruba polis müdahale ettiPROTESTO GÖSTERİSİ VE MÜDAHALENİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DÜNYA SU FORUMA 'TİCARİ ŞOV' ELEŞTİRİSİ

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla oluşturulan ve kendilerine "Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu" adını veren grup üyeleri, Beyoğlu Adliyesi önünde toplandı.
"Su hayattır satılamaz", "Herkese yeterli su" yazılı dövizler taşıyan ve yelekler giyen grup, slogan ve ıslık eşliğinde kongrenin yapıldığı alana doğru yürümeye başladı. Bir süre yürüyen grup, güvenlik güçlerince yolu trafiğe kapatmaları nedeniyle uyarıldı.
Bunun üzerine, 5. Dünya Su Forumu’nu protesto eden açıklamalarını bulundukları yerde yapan grup, daha sonra forumun yapıldığı Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi’ne tekrar yürümek istedi. Gruba polisin, biber gazı kullanarak müdahale etmesi sonucu, arbede yaşandı. Bu sırada, bir polis kolundan yaralandı.
Gruptakilerden 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.
Yurt dışından kongreyi izlemeye gelen bazı yabancıların da protestoya katıldığı gözlendi.
Kongre nedeniyle Beyoğlu Adliyesi’nin bulunduğu alanda çok sayıda çevik kuvvet ekibi görevlendirildi.

5. DÜNYA SU FORUMU BAŞLADI

5. Dünya Su Forumu, İstanbul’da düzenlenen törenle başladı. Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki açılış töreninde konuşan 5. Dünya Su Forumu Genel Sekreteri Prof. Dr. Oktay Tabasaran, Fas, Hollanda, Japonya ve Meksika’nın ardından 5. Dünya Su Forumu’nun farklılıkların İstanbul’da yakınlaşması adına İstanbul’da gerçekleştirildiğini hatırlattı.
Dünya Su Konseyi ile beraber gerçekleştirilen foruma yoğun ilgili sebebiyle kayıtların durdurulduğunu ifade eden Tabasaran, 29 bin 144 başvuru yapıldığını, 192 ülkeden 23 bin 273 kişinin foruma kayıt yaptırdığını bildirdi.
"Hedefimiz bu organizasyonun bir milat teşkil etmesi ve bundan böyle İstanbul öncesi ve sonrası olarak adlandırılmasıdır" diyen Tabasaran, bundan önce forum kapsamında Çevre ve Orman Bakanlığı ile Devlet Su işlerinin hem Türkiye’de, hem de çeşitli ülkelerde toplantılar düzenlediğini, bu toplantıların sonuçlarının forumda sunulacağını kaydetti.
Tabasaran, forumun temel amaçlarından birinin de, "su kaynaklarının etkin kullanımı için acil önlemler alınması ve yerel çözümler üretilmesi olduğunu" dile getirerek, suyun politik öneminin konuşulmasını ve taahhüdüne kavuşturulmasını istediklerini söyledi.
Forum kapsamında yerel idareleri su konusunda önlemler almaya ve bazı kriterleri oluşturmaya davet eden "İstanbul Su Mutabakat"nın da imzaya açılacağını vurgulayan Tabasaran, forumda, "küresel değişiklikler ve risk yönetimi, insani kalkınma, su kaynaklarının idare ve yönetimi, finans ve eğitim, bilgi ve kapasite geliştirme" gibi 23 konuda en az 100 oturumun gerçekleştirileceğini belirtti.
Oktay Tabasaran, BM Dünya Su Kalkınma Raporu’nun 3’üncüsünün de bu forumda açıklanacağını ifade ederek, farklılıkların birleştirilmesi ana teması paralelinde, özellikle Afrika ve Orta Asya’dan 1000 kişinin de ücretsiz olarak foruma katılmalarını sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

KATILIMCILAR İÇİN FİDAN DİKİLECEK
"Yeşil Forum" girişimiyle forumda, "geri dönüşümlü malzemelerin kullanılması, daha az enerji ve daha az katı ve sıvı atık üretilmesi" konusunda hassasiyetle çalıştıklarını dile getiren Prof. Dr. Tabasaran, foruma katılan her bir kişi için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından fidan dikileceğini bildirdi.
"Bu çapta bir organizasyon için İstanbul’un seçilmiş olması tesadüfü değil. Anadolu ilk çağdan bugünlere hidrolik uygarlıklar merkezidir" diyen Tabasaran, Anadolu insanının suyun önemini iyi kavradığına işaret etti.
Prof. Dr. Tabasaran, İstanbul’da ilk su dağıtım şebekesini Romalıların yaptığını, daha sonra şehirde su sorununun Kanuni Sultan Süleyman zamanında, Mimar Sinan’a yaptırılan su dağıtım şebekesiyle kökten çözüldüğünü anımsatarak, "Kültürümüzde su azizdir, değerlidir ve vazgeçilmezdir. İnanıyorum ki su tarihimiz ve kültürümüz, 5. Dünya Su forumu ile daha da zenginleşecektir" dedi.

FAUCHON’UN SÖZLERİ
Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon da "Bizler burada insanların nihayet doğayla uyumlu yaşamasını başarmak isteyen insanların sesini duyurmak için bulunuyoruz. Suya erişimin ve ulaşma yolunun uzun olduğunu bilincindeyiz. Bu yolda bir araya gelmemiz bizim erdemimizdir" diyerek konuşmasına başladı.
Fauchon, dünyanın hızla ve bazen hoyratça geliştiğini ifade ederek, gıda ve enerji üretiminde çok önemli bir yere de sahip olan su kaynaklarının bundan mağdur olduğunu söyledi.
Birçok şehirde arıtma tesisi olmadığını, sağlıklı suya erişilemediğini hatırlatan Fauchon, "Suya karşı işlenen saldırıların sorumluları, iklim değişikliklerin sorumluları, insanların hayatta kalması için vazgeçilmez olan su kaynaklarını azalmasının sorumluları hep biziz. Çok önemli bir meydan okuma ve ikilem ile karşı karşıyayız. Suyu kullanmak ve suyu korumak. Su kaynaklarını korumak, değerlendirmek, muhafaza etmek ve hatta yeniden kullanmak zorundayız" diye konuştu.
Loic Fouchon, suyun doğa ve insanlar arasında uyumlu ve doğru şekilde paylaştırılmasının önemine işaret ederek, "Bu zor bir paylaşımdır. Ama su forumunda, su ailesini bir araya getiren olağanüstü bir sorumluluktur" dedi.
Devlet başkanlarının yanı sıra 140 bakanlık heyetinin de foruma katıldığına dikkati çeken Fouchon, forumda siyasilere uzun süreli talepler iletileceğini söyledi.
"Farklılıkların suda yakınlaşmasını sağlamak görevimiz olacaktır. Belki bana bu köprülerin inşa edilmesinin zor olduğunu söyleyeceksiniz, ama birçok medeniyetin buluştuğu bu kent bize bunu öğretecektir" diyen Fauchon, konuşmasının sonunda Türkçe olarak Dünya Su Konseyinin çalışmasına destek verdikleri için katılımcılara ve Türk yetkililere teşekkür etti.

KADİR TOPBAŞ
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da 5. Dünya Su Forumu’nun yapıldığı kıtaların buluştuğu, medeniyetlerin beşiği ve 8 bin 500 yıllık geçmişinden bu güne kadar taşıdığı değerlerle gerçek bir hoşgörü ve barış kenti olan İstanbul’da, foruma katılan konukları ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.
Topbaş, insan nüfusunun yüzde 70’inin yaşadığı şehirlerde, başta su olmak üzere doğal kaynakların hızla tüketildiğini belirterek, yerel yönetimler ve hükümetlerin gençler ve çocukların geleceğini emanet olarak aldığını, onların yarınlarını hazırlarken özellikle doğal kaynakları kullanmak zorunda olduklarını dile getirdi.
Kadir Topbaş, "İki kıtaya güneşin aynı anda doğduğu" İstanbul’da Habitat 2, NATO Zirvesi, Belediye Başkanları Toplantısı, Mimarlar Kongresi ve dünya medya patronlarının toplantıları gibi büyük organizasyonlara imza attıklarını, bu yıl içinde de Medeniyetler İttifakı Toplantısı ve IMF Dünya Bankası toplantısına ev sahipliği yapacaklarını hatırlattı.
Konukların İstanbul’un güzelliklerini ve Türklerin misafirperverliğini göreceklerini ifade eden Topbaş, 19 Martta da Dünya Belediyeler Birliğinin toplantısında yerel yöneticiler olarak su ve su yönetimiyle ilgili bilgi ve deneyim paylaşımı yaparak sağlıklı ve içilebilir suya erişmede nasıl bir yol izleneceğine dair İstanbul Su Mutabakatı’nı imzalayacaklarını bildirdi. 


Foruma, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Hollanda Veliaht Prensi Willem Alexander, Monako Prensi II. Albert, Güney Kore Başbakanı Han Seung-Soo, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ve Japonya Veliaht Prensi Naruhito Kotaishi’nin de aralarında bulunduğu devlet ve hükümet başkanları katlıyor.
Bu arada, forumun açılış töreninden önce toplantının yapıldığı salonun üst katında bulunan küçük bir grup, protesto amacıyla üzerinde "No Risky Dams" yazılı pankart açtı. Salondaki güvenlik görevlileri pankartı grubun elinden aldı. Bu kişiler ise salondaki yerlerinde oturmaya devam etti. (aa)