5 ilde eş zamanlı PKK operasyonu

Beş ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında KESK yönetim kurulu üyesi Songül Morsümbül'ün yanı sıra 35 kişi gözaltına alındı.Zanlıların örgüt üyesi olmak ve yardım, yataklık suçundan gözaltına alındığı öğrenildi. Operasyon kapsamında Ankara'da KESK Genel Merkezi'nde de arama yapılıyor. KESK yönetim kurulu üyesi gözaltına alındı.

İl Jandarma Komutanlığı tarafından, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının koordinasyonunda İzmir merkezli düzenlenen operasyon, PKK'nın  bazı sivil toplum örgütleri içerisinde yapılanmasına yönelik olarak gerçekleştirildi.

Örgütün illegal yapılanmasına yönelik olarak düzenlendiği ifade edilen operasyonda gözaltına alınan kişilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda çok miktarda örgütsel doküman, bilgisayar harddiski ve CD'ye el konulduğu öğrenildi.  Soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

KESK GENEL MERKEZİ'NDE ARAMA

Operasyon kapsamında Ankara Jandarma Alay Komutanlığı ekiplerince 3 kişi gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde Ankara'da iki ayrı eve baskın düzenleyen Jandarma ekipleri L.Ö. ile Y.M. isimli kişileri gözaltına aldı. Aynı saatlerde İstanbul'dan Ankara'ya giden bir şehirlerarası yolcu otobüsü, Kazan gişeler bölgesinde durdurularak G.İ. isimli kişi de gözaltına alındı.

L.Ö ve Y.M.'nin Eğitim-Sen'de görev yaptıkları belirtilirken, İstanbul'daki operasyonda gözaltına alınan KESK Yönetim Kurulu üyesi Songül Morsümbül'ün Ankara'da çalıştığı konfederasyon binasındaki odasında da Jandarma ekiplerince arama yapılıyor.

Türkiye genelinde İzmir, Ankara, İstanbul, Van ve Manisa illerinde gerçekleştirilen operasyonlarda şu ana kadar toplam 35 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

İzmir´in de aralarında bulunduğu İstanbul, Ankara, Manisa, Van olmak üzere jandarmanın  PKK´ya yönelik beş ilde eş zamanlı olarak düzenlediği operasyonda aralarında öğretmen ve sağlık çalışanlarının da bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı.Zanlıların örgüt üyesi olmak ve yardım, yataklık suçundan gözaltına alındığı öğrenildi. Operasyon kapsamında Ankara'da KESK Genel Merkezi'nde de arama yapılıyor. KESK Genel Sekreteri gözaltına alındı.