@ismailsaymaz

5 işçi ölüme gönderilmiş

5 işçi ölüme gönderilmiş
5 işçi ölüme gönderilmiş
Erzurum'da gölet içindeki elektrik direğini tamire gönderilen, boğularak ve donarak hayatını kaybeden 5 işçiden Şahin Bayar'ın ailesi tazminat davası açtı. Bilirkişi raporunda 3 şirket yüzde 90 kusurlu bulundu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Erzurum Aşkale’de, HES göleti içinde kalan elektrik direğini tamire giderken boğularak ve donarak ölen beş işçiden Şahin Bayar’ın ailesi tazminat davası açtı. Bilirkişiler tarafından hazırlanan raporda; baraji inşa eden İdeal Enerji, enerji nakil hattının sorumlusu olan Aras EDAŞ Erzurum İl Müdürlüğü ve ona bağlı Temel İnşaat adlı üç şirket yüzde 90 kusurlu bulundu. Rapora göre baraj içindeki direkler su tutmadan önce kaldırılmayarak kazaya davetiye çıkarıldı. İşçiler güvenlik tedbirleri alınmadan, buz tutmuş gölet içinde bir deniz bisikletiyle onarıma gönderildi. İşçilere ne risk eğitimi, ne can yeleği ve ne bir çizme verildi. Nezaret edecek teknik bir uzman yoktu ve inisiyatif işçilere bırakıldı. 

Bilirkişilerin 3 Kasım 2015’te Ankara 7. İş Mahkemesi’ne gönderdiği raporda, işverenin çalıştığı kişilere karşı koruma ve ve gözetleme yükümlülüğü bulunduğu ifade edilerek, ”İşveren tarafından iş kazalarına sebebiyet vermeden çalışma yapılmasını, iş güvenliği tedbirlerinin alınmasını temin etmek üzere kontrol mekanizması kurulmamış, tedbirlerin alınması işçilerin kendi inisiyatiflerine bırakılmıştır” denildi. Direğin onarılmasıyla ilgili çalışmalarda “tedbirler alınmaksızın ve göz yumularak, kazanın meydana gelmesine göz yumulmuştur” ifadesi kullanıldı.

Raporda, kazanın meydana gelmesindeki birinci sebep olarak; barajın su tutması halinde gölün içinde kalacağı bilinmesine rağmen direğin yerinin değiştirilmemesi gösterildi. İkinci sebep olarak ise işlerin fenni yeterliliği olan teknik bir uzmanın nezaretinde yapılması gerekirken, işletmede teknisyenin bulunmaması gösterildi. İşçilerin, çalıştıkları işlerdeki risk ve tehlikeler bakımından eğitilmedikleri vurgulandı. Raporda, Aras EDAŞ ve Temel Elektrik İnşaat Şirketi’nin ağır kusurlu oldukları belirtilerek, şöyle devam edildi:

“Göletteki suyun mevsim nedeniyle yer yer buz olduğu bilindiği halde buzun erimesini beklemeden baraj yetkilileriyle irtibatı sağlayarak, güvenlik önlemlerini aldıracak yetkili bir elemanı işin başında bulundurmayan, işleri işçilerin dikkat, beceri ve insitiyatifine bırakan iş verenlerin ağır kusurları bulunmaktadır. Direğin onarılması işine işçiler yer yer buz tutmuş gölette iki kişilik pedallı deniz bisikletiyle gönderilmiştir. Güvenli araçla gönderilmeleri ve  can yeleği, çizme gibi teçhizatın temin edilmesi ve kullandırılması gerekirdi. İşin can ve mal güvenliğ açısından emniyetli şekilde yürütülmesinde teknolojinin sunduğu daha uygun araç ve gereçleri temin etmeyen davalı işveren kusurlu bulunmaktadır.”

Aşkale Karasu 2 HES’i inşa eden Akfen’e bağlı İdeal Enerji Üretim Anonim Şirketi’nin barajın su tutmasından önce dört elektrik direğini kaldırması gerekirken bu işlemi yapmadığı ve kazaya davetiye çıkardığı kaydedildi. Hayatını kaybeden Şahin Baykal’ın ise yüksek okul mezunu olduğu, kendisi ve çevresinin güvenliğini sağlamadan çalışma yapmaması gerektiği vurgulanarak, tali kusurlu sayıldı. Raporda; Aras EDAŞ, Temel İnşaat ve İdeal Enerji’nin yüzde 30’ar, işçi Bayar’ın ise yüzde 10 oranında kusurlu oldukları açıklandı.

Erzurum Aşkale’de üç yıl önce beş işçinin baraj gölünde boğularak ölmesine ilişkin, aralarında EDAŞ İl Müdürü Ziya Özpeker’in de olduğu beş sanık hakkında “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 36 bin 450 TL para cezası verilmişti.