5 kişiye hayat, 2 kişiye ışık oldu

5 kişiye hayat, 2 kişiye ışık oldu
5 kişiye hayat, 2 kişiye ışık oldu
Çanakkale'de spor yapmak için gittiği salonda beyin kanaması geçiren ve kaldırıldığı hastanede 2 gün sonra beyin ölümü gerçekleşen 22 yaşındaki Savaş Soydaş'ın bağışlanan organları, 5 kişiye hayat verecek, korneaları da iki kişiye ışık olacak.

RADİKAL - Memleketi Gümüşhane'den, babasının bir arkadaşına ait akaryakıt istasyonunda çalışmak için 1.5 ay önce Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi'ne gelen Savaş Soydaş, geçen cuma günü spor salonuna gitti. Soydaş, spor yaparken aniden fenalaşıp yere yığıldı. İhbar üzerine spor salonuna gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalede bulunulan ve beyin kanaması geçirdiği belirlenen Savaş Soydaş, ardından ambulansla Gelibolu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Buradan daha donanımlı Çanakkale Devlet Hastanesi'ne sevk edilen Soydaş, yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Savaş Soydaş'ın dün gece beyin ölümü gerçekleşti. Anne Sare Soydaş ve baba Yüksel Soydaş, oğullarının organlarını bağışlama kararı aldı. Çanakkale İl Organ Nakli Koordinatörü Dr. Azem Ülkü bunun üzerine İzmir, İstanbul ve Bursa organ nakli koordinatörleriyle temasa geçti. Bu sabaha karşı İzmir, İstanbul ve Bursa'daki hastanelerden gelen 20 kişilik ekip Savaş Soydaş'ın kalbi, iki böbreği, akciğeri, karaciğeri ve iki korneasını, şifa bekleyen hastalara nakledilmek üzere aldı.

BAĞIŞ İÇİN AİLEYE TEŞEKKÜR
Çanakkale İl Organ Nakli Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, beyin ölümü gerçekleşen Savaş Soydaş'ın ailesinin duyarlı davranarak önemli bir karar verdiğini söyledi. Diğer hastaların sağlığına kavuşması için çocuklarının organlarını bağışlayan aileye teşekkür eden Ülkü, "Ben organları bağışlanan Savaş Soydaş'a Allah'tan rahmet, ailesine de başsağlığı ve sabır diliyorum. Hakikaten çok önemli bir karar verdiler. Verdikleri karardan dolayı da kendilerini kutluyorum. Yeni sağlığına kavuşacak olan kişilere de şifalar diliyorum" dedi.

ORGANLAR İZMİR, İSTANBUL VE BURSA'YA 

Bağışlanan organların ihtiyaç sahibi hastalara nakledileceği söyleyen Ülkü, "Kalp, İzmir Ege Üniversitesi'ndeki bir hastaya, akciğer İstanbul Yedikule Hastanesi'ndeki bir hastaya, karaciğer, iki böbrek ve kornealar da Bursa'da Acıbadem Hastanesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki hastalara gönderildi" diye konuştu.

ACILI BABA KARARLARINDAN MEMNUN

Acılı baba Yüksel Soydaş, artık çocuğunun nefes alamayacağını, koşamayacağını ve spor yapamayacağını, ancak bağışladıkları organlarıyla birçok hastanın şifa bulacak olmasından mutluluk duyacağını belirtti. Soydaş'ın Gümüşhane'nin merkeze bağlı Tekke Beldesi'nde bugün toprağa verilmesi bekleniyor.
DHA-Burak GEZEN