5 milyon dolar fidye için kaçırılıp öldürülmüş

İstanbul'da kuyumcu dükkanları bulunan işadamı Abdurrahman Sever, 5 milyon dolar fidye için 6 kişilik çete tarafından kaçırıldı

İSTANBUL’da kuyumcu dükkanları, Gebze’de de iş merkezleri bulunan kayıp işadamı Abdurrahman Sever, 5 milyon dolar fidye isteyen 6 kişilik şebeke tarafından iple boğularak öldürüldü. Aralarında ordudan atılma eski bir astsubay ile uzman çavuşun bulunduğu biri kadın 6 kişinin gösterdiği Ankara’daki yerde yapılan kazı çalışmasında işadamının cesedi bulundu.


ÜZERİNDE 52 BİN TL VARDI

Pendik’te 10’u aşkın kuyumcu dükkanı bulunan Abdurrahman Sever (55), 2 hafta önce Gebze’den İstanbul’daki evine gelirken esrarengiz bir şekilde kayboldu. Pendik’te oturan işadamının ailesi polise başvurdu ve bir arsa satışından yanında 52 bin TL para olan Abdurrahman Sever’in para için öldürülmüş olabileceğini söyledi. Polis soruşturma başlattı. Bir süre sonra kayıp işadamının 34 SVR 49 plakalı aracı Yozgat’ta yakılmış olarak bulundu. Bu arada aileyi arayan kimliği meçhul kişiler Abdurrahman Sever’in hayatı için 5 milyon dolar fidye istedi ve daha sonra tekrar arayacaklarını söyledi.
Gasp Büro Amirliği dedektifleri işadamının cep telefonu kayıtlarını inceledi. Abdurrahman Sever’in kaçırıldığı gün son olarak görüştüğü emlakçılık yapan 3 kişinin ismi belirledi. Fidyecilerin bir daha telefonla aramaması üzerine operasyon başlatıldı. Eş zamanlı olarak yapılan baskınlarda fidye çetesinin üyeleri İ.K., M.G., M.K. C.Ç., K.Ş. ile M.D. gözaltına alındı.
Şüphelilerden İ.K.’nın astsubay rütbesiyle M.G.’nin de uzman çavuş olarak görev yaparken Türk Silahlı Kuvvetleri’nden atıldığı öğrenildi.


İPLE BOĞARAK ÖLDÜRMÜŞLER

Şüpheliler, sorgularında arsa satışı için buluştukları Abdurrahman Sever’i kaçırdıklarını itiraf etti. Hazırladıkları plan gereği çete üyeleri işadamı ile birlikte kaçırıyormış gibi yaptıkları emlakçı kadın arkadaşları M.D.’yi Bolu’da araçtan indirdi. Daha sonra Ankara’ya giden şüpheliler aralarında çıkan tartışma yüzünden Abdurrahman Sever’i iple boğarak öldürdü ve Elmadağ’da gömdü. Aileyi arayarak fidye isteyen şüpheliler işadamının aracını da geride delil bırakmamak için ateşe verdi.GÖMDÜKLERİ YERİ HATIRLAYAMADILAR


Bunun üzerine özel bir ekip tarafından Ankara’ya götürülen şüphelilerle birlikte ceset arandı. Şüpheliler, işadamının cesedini rastgele gömdükleri için yeri hatırlayamadı. Abdurrahman Sever’in cesedi gün boyu yapılan aramalardan sonra bulundu.
Şüpheliler tekrar İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilerek sorguya alındı. İlk ifadelerinde olayı para için yaptıklarını söyleyen şüpheliler polisteki işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye çıkarıldı.
Abdurrahman Sever’in cenazesi İstanbul'a getirildi. Pendik Sahil Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Abdurrahman Sever’in cenazesi Dolayoba Mezarlığı’nda toprağa verildi. (dha)