@ismailsaymaz

5 slogan attın 25 yıl hapis yatmalısın!

5 slogan attın 25 yıl hapis yatmalısın!
5 slogan attın 25 yıl hapis yatmalısın!
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Tunceli’de, önceki yerel seçimde ikinci en çok oyu alan Murat Kur’un da aralarında olduğu beş kişiye, Maoist Komünist Partisi (MKP) üyesi oldukları ve örgüt talimatıyla eylem yaptıkları dava açıldı. Tutuklu beş kişiye yöneltilen suçlamalar arasında, Başbakan Erdoğan ’ın ‘özür dilediği’ Dersim Katliamı’nın 77. yıldönümü olan 4 Mayıs’ta yapılan anmaya katılmak, genel seçimleri boykot etmek, İbrahim Kaypakkaya ile ilgili slogan atmak, Munzur Festivali’nde stant açmak, gazete dağıtmak, zorunlu din derslerine karşı açıklama yapmak da var. İddianamede Grup Munzur’un da ‘terörist müzik grubu’ olduğu öne sürülüyor. Dahası ilk duruşmada savcı, jet mütalaa verdi. Beş sanığın, hem ‘örgüt üyeliği’ hem de İbrahim Kaypakkaya lehine slogan attıkları her bir eylemden ötürü de ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla cezalandırılmasını istedi. Örgütü üyeliği dolayısıyla 15, her bir propaganda susu için de beş yıla kadar hapis öngörülüyor.

Tunceli’de, 2009 yılındaki belediye seçimlerine bağımsız aday olarak katılıp 3 bin 291 oy alarak ikinci sıraya yerleşen Murat Kur ile Demokratik Hakları Derneği Başkanı Evrim Konak ve Tuğçe Özkul, Hıdır Yıldız ve Deniz Kırbağ, yasadışı MKP üyesi oldukları ve örgüt adına eylemlere katıldıkları iddiasıyla gözaltına alındı. Malatya Özel Yetkili Savcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, beş şüpheliye katıldıkları yasal etkinlikler ve eylemler soruldu. O eylemler şöyle:

* Tunceli Üniversitesi’nde ‘devrim şehitleri’ ile ilgili açıklamaya katılmak

* Bu yılki 1 Mayıs kutlamasına katılmak

* Genel seçimleri boykot amacıyla afiş asmak

* Tunceli’de, devlet güçleri tarafından öldürülen 17 MKP’linin mezarlığını ziyaret etmek

* İbrahim Kaypakkaya’nın 18 Mayıs 2011’deki ölüm yıldönümünde düzenlenen sinevizyon gösterisini izlemek

* Yine bu yıl 4 Mayıs 2011’de Dersim Olayları’nın yıldönümünde yapılan yürüyüşe katılmak

* Zorunlu din derslerinin kaldırılması için yapılan basın açıklamasına katılıp sunuculuk yapmak

* Nevrut kutlamasına katılıp “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” diye slogan atmak

* Demokratik Kadın Hareketi adı altında kadınları bilinçlendirmek için ev toplantıları gerçekleştirmek

* Halkın Günlüğü ismili gazeteyi dağıtmak

* Munzur Doğa Festivali’nde stant açmak

* Kuzey Irak’a yönelik askeri operasyonların durdurulması için sınıra yürümek

* Tunceli’de birahanelerde kadın çalıştırılmasını protesto etmek

* Grup Munzur’un katıldığı konseri organize etmek

Beş sanık, 6 Aralık’ta çıkarıldıkları Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Kaypakkaya’nın görüşlerini benimsediğini belirterek “Ben yerel seçimlerde başkan adayı olduğum ve tanındığım için katıldığım tüm etkinlikler yasaldır ve demokratik bir haktır. MKP’nin yönlendirmesiyle katılmış değilim. Aksi halde etkinliklere katılan herkes terör örgütü üyesi olur” dedi. Hıdır Yıldız ve Deniz Kırbağ, Kaypakkaya’yı anmanın demokratik hak olduğunu, katıldığı bir MKP üyesinin cenazesine de insani amaçlı gittiğini ifade etti. Üniversite öğrencisi Tuğçe Özkul, Dersim Katliamı anmasına neden katıldığı sorusu üzerine, 24 Mayıs’ta Dersim olaylarını protesto amaçlı yürüyüşe katıldım. Yasal sloganlar dışında herhangi bir slogan atmadım” dedi.

Tutuklanan beş kişiye Malatya Özel Yetkili 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İlk duruşma, 8 Şubat’ta görüldü. Savcılık aynı duruşmada mütalaasını verdi. Her bir sanığın örgüt üyeliği ve İbrahim Kaypakkaya lehine slogan attıkları her bir eylemden ötürü de örgüt propagandası suçundan cezalandırılmasını istedi. Bu durumda Özgül’e iki, Kur’a üç, Yıldız’a dört, Konak ve Kırbağ’a da beşer kez örgüt propagandası suçu yöneltildi. Terörle Mücadele Kanunu’na göre göre, terör örgüt üyeliğine 15 yıla, örgüt propagandasına da beş yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Yine Malatya 3. Ağır Ceza Mehkemesi, geçen ay “Toplu Mezarları Yaratan Katilleri İstiyoruz” diye meşaleli yürüyüş yapan, kimi mezarlıkları ziyaret eden, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne katılan, Grup Yorum konseri düzenleyen, Mahir Çayan’ı anıp 1 Mayıs’ta sergi açan altı genci DHKP/C üyesi kabul edip katıldıkları her eylemi de ‘örgüt propagandası’ saymıştı. Yargılama sonucu altı gence 8 yıl 5 aydan 13 yıl 5 ay arasında hapis cezası vermişti.