50 bin dolar lazım da!

Nijeryalı bir grup uyanık, kâğıtları 'boyanmış dolar' diye gösterip dolandırdı.

İSTANBUL - Nijeryalı bir grup uyanık, kâğıtları 'boyanmış dolar' diye gösterip dolandırdı. Dolandırıcılar, boyayı çıkaracak ilaç almak için birkaç kişiden topladıkları 50'şer bin dolarla ortadan kayboldu.
Akıllara durgunluk veren vurgun olayı, aynı yöntemle dolandırılan birçok kişinin Emniyet'e başvurmasıyla ortaya çıktı. Şikâyetçilerin anlatımına göre dolandırıcılık
şöyle gerçekleşti:
Nijeryalılar, önce parası olduğunu düşündükleri bir kurban seçerek iyi bir diyalog kurmaya çalıştı. Nijeryalılar, ilişkilerin istenilen düzeye gelmesinden sonra kurbanlarına, içinde 2 milyon dolar bulunan ABD Hazinesi'ne ait bir çantayı ele geçirdiklerini söyledi. Hikâyelerini pekiştirmek için de kurbanlarını, üzerinde ABD'ye ait sembollerin yer aldığı çantanın bulunduğu yere götüren dolandırıcılar, çantanın içinde, banknot büyüklüğündeki ince siyah karton parçalarını göstererek, bunların 'aslında özel bir boyayla siyaha boyanmış 100'lük ABD dolarları' olduğunu belirtti. Kurbanların inanmaması ihtimaline karşılık önceden gerçekten silinebilir bir şekilde siyaha boyadıkları ve diğer para destelerinin içine koydukları dolarları, silerek bu kişilere verdiler, hatta bir döviz bürosuna giderek sahte olmadığına inandırdılar. Paraları kontrol ettirip gerçek olduğunu anlayan kurbanlar ise dolandırıcılara inandı.
'Hemen döneceğiz'
Güven sağlandıktan sonra asıl operasyon başladı. Çanta içindeki paraların tamamını temizlemek için ellerinde gerekli ilacın bulunmadığını söyleyen dolandırıcılar, kimyasal solüsyonun pahalı olduğunu anlatarak, 50 bin dolar istedi. Tanınan sürede istenen parayı getiren kurbana karton parçalarını teminat olarak veren dolandırıcılar, 50 bin doları aldıktan sonra 'solüsyon bulmaya gittiklerini' söyleyerek kayıplara karıştı.
Nijeryalıların dönmemesi üzerine çeşitli yöntemlerle karton parçalarını silmeye çalışan kurbanlar sonuç alamayınca dolandırıldıklarını anlayıp polise başvurdu. İstanbul'da bu şekilde çok sayıda kişiyi dolandırdığı belirlenen sahtekârların yakalanmasına çalışılıyor.