50 bin İsrailli turist kayıp!

Geçen yıl ilk dört ayda 77 bin 237 İsrailli turist ağırlayan Antalya'ya 2009'un aynı döneminde sadece 27 bin 534 kişi geldi. Turizmcilere göre 'one minute' gerilimi ile küresel kriz birleşince İsrailli turistler Türkiye'ye gelmez oldu. Turizmciler İsraillileri çekecek projeler peşinde...
Haber: SALİM UZUN / Arşivi

ANTALYA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki Dünya Ekonomi Forumu’nda Gazze oturumunu terk etmesiyle başlayan Türkiye- İsrail gerginliğinin faturası, turizm kenti Antalya’ya kesildi. Gerginliğin ardından İsrail turizm pazarında yaşanan kan kaybı, küresel krizle birleşince, yeni sezonda Antalya’ya gelen İsrailli turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 65 düştü.
Geçen yılın ilk dört ayında 77 bin 237 İsrailli turisti konuk eden Antalya, 2009’un aynı döneminde yalnızca 27 bin 534 İsrailli turiste ‘Shalom’ (selam) diyebildi. Bu sonuçla turizm hanesinden 50 bin 237 turist silinen Antalya, yıllık 350 bin turistlik İsrail pazarını kaybetme tehlikesiyle karşılaştı.
İsrail pazarındaki ciddi küçülmenin Türkiye’ye ders olması gerektiğini belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Antalya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kerim Çavuşoğlu,  “Davos olayı turizmin ne kadar hassas olduğunu bir kez daha göstermiştir. Eğer bazı şeylere dikkat edilmezse işte ortaya böyle bir sonuç çıkar” dedi. ‘One minute’ olayının ekonomik krizle birleşmesiyle İsrail pazarında ciddi küçülme yaşandığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Tabii ki bu küçülmenin tek sorumlusu politik çekişmeler değil. Fakat  ‘turizm bizim gözbebeğimiz diyorsak’ ona göre davranmalıyız” diye konuştu.

‘Kayıp 100 milyon dolar’
İsrail-Türkiye arasındaki taşımacılığın yüzde 40’lık bölümünü karşılayan Flying Carpet adlı seyahat acentasının Antalya Temsilcisi Serdar Ünsalan da, “One minute’nin etkisi bizi vurdu. Bu etkinin 2011 yılına kadar devam edeceğini tahmin ediyoruz. İsrail pazarında bu yıl yaşanan küçülmenin Türkiye’ye zararı yaklaşık olarak 100 milyon dolar” tahmini yaptı.
Pazardaki küçülmenin önüne geçmek için yeni bir proje hazırladıklarını belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır ise küçülmeye tek bir pencereden bakmanın doğru olmayacağını savundu:
“Pazardaki düşüş sadece politikaya bağlanmamalı. Madem ortada yüzde 65’lere varan bir daralma var. O zaman biz ne yapacağımızı, bu daralmanın önüne nasıl geçeceğimizi konuşmalıyız. Turizm sektörü temsilcileriyle birlikte İsrail’de düzenlenecek özel bir program hazırlığı yapıyoruz. Ekside giden ibreyi yeniden artıya çevirmeyi amaçladığımız bu program için hazırlıklar sürüyor. Eğer kaynak konusundaki süreci tamamlayabilirsek, İsrail’e giderek burada özel bir program yapacağız. Bu programa İsrail’de çok sevilen bir sanatçıyı da götürmeyi planlıyoruz. Bu sayede İsrail’le olan ilişkilerimizi yeniden güçlendireceğiz.”