50 Cent, Kenan Evren'i ezdi geçti!

50 Cent, Kenan Evren'i ezdi geçti!
50 Cent, Kenan Evren'i ezdi geçti!

Oyuncu Angelina Jolie, liselilere yakın isimlerden.

Haber: HAMİT SEÇİL / Arşivi

ANTALYA - Lise öğrencileri arasında yapılan anket çalışması, gençlerin yakın tarihlerine damga vuran ve halihazırda yaşadıkları dünyayı belirleyen isimlerden ‘haberlerinin bile olmadığını’ gösterdi.
12 Eylül 1980 darbesinden sadece 10-11 yıl sonra doğan liseli erkeklerin yüzde 69’u, kızlarınsa yüzde 88’i darbenin lideri ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in fotoğrafı gösterildiğinde, “Tanımıyorum” dedi. Gençlerin neredeyse tamamının tanıdığı yüz, rap’çi 50 Cent. Liselilerin yarısından çoğu ne Türkiye’nin ilk ve şimdilik tek Nobelli sanatçısı Orhan Pamuk’u ne de her hafta bir ağızdan söyledikleri İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u tanıyabildi.
Antalya Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencileri Mustafa Kürşat Sert ve Meysa Baykal,  felsefe öğretmenlerinin gözetiminde TÜBİTAK için bir anket çalışması yaptı. Gençler ocak ve şubat aylarında Antalya’daki dört lisede, 289 öğrenciyle görüşerek bazı ünlü isimlerin fotoğraflarını gösterdi.
“Küreselleşme, ortaöğretim gençliğini kendi kültüründen uzaklaştırarak toplumsal kimliğine yabancılaştırmaktadır” hipoteziyle ortaya atılan araştırmanın sonuçları, araştırmayı yürütenleri bile şaşırttı.
Sultan Vahdettin, Enver Paşa, Che Guevara, Kenan Evren ve Karl Marx içinde en bilindik kişi Che Guevara. Onu da erkeklerin yüzde 75’i, kızların yüzde 66’sı tanıdı. Araştırmaya katılan Antalyalı öğrencilerin neredeyse hiçbiri, Antalya merkeze 70 kilometre uzaklıkta, Side’de bulunan Apollon Tapınağı’ndan haberdar. Ünlü piyanist Fahir Atakoğlu’nu hemen hemen hiç kimse tanımadı.