50. grup da Metina'ya ulaştı

50. grup da Metina'ya ulaştı
50. grup da Metina'ya ulaştı
PKK'lıların çekilme süreci hızla devam ediyor. Dün Bingöl, Diyarbakır ve Bitlis bölgesinden bir grup PKK'lı daha Metina kampına ulaştı.

Kürt sorununun çözümü için hükümetin İmralı ile başlattığı görüşmelerin başarıya ulaşması için Türkiye topraklarındaki PKK ’lıların Kuzey Irak’a çekilmesi tüm hızıyla devam ediyor. Bingöl, Diyarbakır ve Bitlis bölgesindeki PKK’lı gruplar, 45-50 günlük bir yürüyüşten sonra PKK’nın Kuzey Irak’taki örgütün Metina kampına ulaştı. Diyarbakır’dan dün gelen 50’nci grup için kampta karşılama yapıldı.
‘Baver Dersim’ ve ‘Delal Amed’ kod adlı PKK yöneticileri Kuzey Irak’taki örgüt kampında basın mensuplarına çekilmelerle ilgili bilgi verdi. Bingöl, Diyarbakır ve Bitlis bölgesinden 50 grup geldiğini belirten ‘Bawer Dersim’ kod adlı PKK’lı, İmralı’da çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın yaptığı çağrı üzerine Türkiye’deki güçlerinin hızlı bir şekilde Irak topraklarına çekilmeye başladığını ve dönüşlerin halen devam ettiğini söyledi.
Karadeniz ve Sivas bölgesindeki güçlerinin de geri çekilmek için harekete geçtiğini anlatan PKK’lı, ancak kendilerine yönelik askeri hareketliliğin savaş hazırlığı anlamına geldiğini, hükümetin süreci ağırdan alan yaklaşımından kuşku duymaya başladıklarını söyledi. Süreçle ilgili atılması gereken adımların atılmadığını ileri süren ‘Baver Dersim’ kod adlı PKK yöneticisi, şu iddialarda bulundu: “ AKP geçmiş seçim dönemlerinde sürekli bu tür yaklaşımlar içine girdi. Sürekli hareketimizden ateşkes diyerek aslında Kürt sorununu çözmek istediğini ifade etti. Ama seçimi kazandıktan sonra farklı uygulamalar içine girdi. 2011 Haziran seçimlerinden sonraki tutumları bunu gösteriyor. Kuşkusuz AKP’nin bir bütün olarak hesabı sadece 2014 seçimleri değildir. Ama işin bu boyutunu göz ardı etmemek gerekiyor. AKP çözümü getirebilecek politikaları henüz üretmemiştir. Çok ciddi bir hazırlığı yoktur.”
Hükümeti süreci yayarak oyalama çabası içinde olmakla suçlayan PKK yöneticisi, “2014’te seçim var. Biz bu kadar elverişli zemin hazırlarken, hareketimiz bu kadar demokratik süreci başlatırken AKP neden adım atmaktan kaçınıyor? Biz gerilla güçlerimizi 2014 yılında AKP’ye yeni bir seçim kazandırmak için geri çekmedik. AKP eğer bunu planlıyorsa bunun hesabını yapıyorsa büyük bir yanılgı içindedir. Bunu bir tehdit olarak söylemiyoruz ama umutların yıkılması felaketi beraberinde getirir. Geçmişi kat kat aşan bir şiddet ortamıyla Türkiye kasıp kavrulacaktır” dedi. 

Helikoptere ateş için soruşturma açtık 

PKK yöneticisi, Hakkâri’de geçen perşembe günü, içinde generallerin de bulunduğu askeri helikoptere PKK’lılar tarafından ateş açılması ve 4 merminin isabet etmesiyle ilgili olarak da soruşturma başlattıklarını söyledi.  DUHOK / DHA