50 günde 60 ölüm

Diyarbakır Çocuk Hastanesi Başhekimi Misbah Ekinci, 50 günde prematüre doğan 441 bebekten 60'ının solunum yetmezliği nedeniyle öldüğünü açıkladı. Ekinci, ishal salgını nedeniyle yer kalmadığını, yataklarda birden fazla çocuk yatırdıklarını söyledi.
Fotoğraf: Şeyhmuz Çakan/dha

DİYARBAKIR/AYDIN - Hava sıcaklığının zaman zaman 45 dereceye ulaştığı Diyarbakır'da, özellikle çocuklar arasında ishal vakaları patladı. Toplam 250 yataklı Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde bir yatakta üç çocuk yan yana yatırılıyor.
Çocuk Hastanesi Başhekimi Dr. Misbah Ekinci, hastanede son altı ayda 180 bin 371 poliklinik hizmeti verildiğini belirterek, "Özellikle ishal vakalarında görülen artış nedeniyle yer sorunu yaşıyoruz. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne gönderdiğimiz bazı hastalar 'Yer yok' denilerek yeniden bize gönderiliyor. Biz de hastaları açıkta bırakmamak için, bir yatağa 2-3 kişi yatırmak zorunda kalıyoruz" dedi.
Başhekim Ekinci, bölgede son zamanlarda çok sayıda pramatüre (erken doğum) vakaları görüldüğünü belirterek şu bilgileri verdi:
"Son 50 günde prematüre doğan 441 bebekten 60'ı solunum güçlüğü nedeniyle öldü. Hastaneye haziran ve temmuz ayında 1744 ishalli hasta yatırıldı. Tifodan 47, paratifo ve burucelladan 519, dizanteriden 257, paraziter hastalıklardan 66, kızamıktan 56 ve sarılıktan da 73 çocuk tedavi altına alındı. Bu tablo, geçen yılların aynı dönemine göre daha iyi!"
Bir sıtma eksikti!
İlde starım işçileri arasında sıtma vakaları da arttı. Alarma geçen Sıtma Savaş Dispanseri ekipleri, Geyiktepe Köyü ile Alagör Mezrası'nda işçilerin kaldığı çardakları ilaçlıyor. İl genelinde son iki ay içinde 328 sıtma vakasına rastlandığı belirtiliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7526647526640

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.