50 milyon liraya geri sayım

50 milyon liraya geri sayım
50 milyon liraya geri sayım
Büyük ikramiyenin 50 milyon lira olduğu Milli Piyango biletlerine hücum var. Biletlerin yüzde 90'ı satıldı, 'yarım' bulmak zorlaştı.

Yılbaşı öncesi Milli Piyango yeni yıl çekilişi biletlerine olan ilgi artarken, biletlerin yaklaşık yüzde 90’ının tükendiği belirtildi.
Nimet Abla Talih ve Bahis Oyunları Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Nimet Özden, bilet satışları hakkında bilgi verdi. Bu yıl büyük ikramiyenin 50 milyon lira , toplam ikramiyenin ise 286 milyon lira olduğunu hatırlatan Özden, bilet satışlarının aralık ayının ilk 15 gününe göre son 15 günde iki kat artış gösterdiğini söyledi. 

En çok çeyrek basılıyor 

Biletlerin yaklaşık yüzde 90’ının bittiğini belirten Özden, sözlerine şöyle devam etti:
“En çok azalan bilet, yarım bilet. Çeyrek bilet tabii ki daha fazla satılıyor. Yarım bilet de daha az basıldığından dolayı çabuk tükeniyor. Vatandaşlar en fazla çeyrek bilete rağbet gösteriyor. Bu, her sene böyledir. Ucuz olduğu için daha fazla çeyrek bilete rağbet oluyor. Çeyreğe talep olması bu nedenle doğal. 50 senedir bu böyle. Önce çeyreğe, sonra yarıma ardından da tam bilete rağbet olur.” Özden, vatandaşın ilgisinden memnun olduklarının altını çizerek, “Biletlerimizin tamamının yılbaşından önce biteceğini düşünüyoruz” diye konuştu.
Her gün 06.30-07.00’den itibaren Bahçekapı’daki Nimet Abla gişesinde bilet satışına başladıklarını ifade eden Özden, sabah erken saatlerde başlayan kuyruğun akşam devam ettiğini dile getirdi. Özden, “20 personelle 22.00’ye kadar hizmet veriyoruz” dedi. Elde Milli Piyango satışı yapanlara da değinen Özden, onların da işyerlerinin önündeki kalabalıktan nasiplendiğini dile getirdi.

2014’e fazla kalorileri de taşımayalım

Dünya salı gecesi 2013’e veda etmeye hazırlanırken uzmanlar, yılbaşı akşamı ağır ve yağlı yiyecekler tüketilmemesini önerdi.
Trakya Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Diyet ve Beslenme Polikliniği diyetisyeni Selda Tahmazoğlu, yılbaşı sofralarında sunulan ikramların birçoğunun yüksek kalorili ve besin değeri düşük yiyecekler olduğunu, bu nedenle vatandaşların her besin grubundan yemeye özen göstermesi gerektiğini belirtti. Yılbaşı sofralarında yemek tüketiminde aşırıya kaçılmaması ve daha çok evde hazırlanan yiyeceklerin tercih edilmesinin sağlık açısından önemli olduğunu vurgulayan Tahmazoğlu, şu önerilerde bulundu:
Yılbaşı gecesinde ağır ve yağlı yiyeceklerin tüketimi konusunda
dikkat edilmeli.
Yılın ilk günü, sabah kahvaltısının arkasından 45-60 dakikalık bir yürüyüş yapılmalıdır.
Keyifli bir yılbaşı sofrası için dengeli bir mönü seçimi hazırlanmalıdır. Yemeğe peynir, domates ve yoğurtlu mezelerden oluşan bir tabak ve salata ile başlanıp et yerine tavuk-hindi veya balıkla devam edilmelidir. Yenilen yemeğin miktarı ve pişirme yöntemi de önemlidir.
Pilav ya da makarna tüketiyorsanız, börek ve ekmek sınırlandırılmalıdır.
Tatlı konusunda ise şerbetli hamur tatlılarının yerine sütlü ya da meyve tatlıları ya da mevsim salatası tercih edilebilir.
Kronik hastalığı olanlar
Diyetisyen Zuhal Yargıtay ise özellikle kronik hastalığı olan kişilerin yılbaşı gecesin daha dikkatli olması gerektiğini belirtti. Özellikle işlenmiş et ürünleri gibi nitrit ve nitrat içeren gıdalar kullanıldığında beraberinde mutlaka C vitamini içeren besinler öneren Yargıtay, “Besinlerin posa içeriğinin yüksek olması önemli. Bu nedenle kuru fasulye pilaki, kısır, yeşil mercimek salatası, sebze ve meyveler yenilmeli” dedi.

‘Yılbaşında ağaç kesme, fidan dik’

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, yılbaşı için kaçak ağaç kesimini önlemek amacıyla ücretsiz fidan dağıtımı kampanyası başlattı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, yılbaşı çamı olarak kullanılan çam, köknar, ladin gibi ağaçların usulsüz şekilde ormanlardan teminin önüne geçilmesi amacıyla “Ağaç kesme fidan dik” sloganıyla kampanya başlattıklarını belirtti. Erdoğlu, fidan stoku elverdiğince ve dağıtılan ilin iklimine uygun 3 yaşına kadar olan tüplü fidanların, toprakla buluşturulması şartıyla ücretsiz verileceğini vurguladı.