'50 milyon'a hükümet takibi

Hükümetin 'sosyal riski azaltma' amacıyla öğrencilere dağıttığı 50 milyon liralık yardımdan bazı okul müdürlerinin de pay almak istediği ortaya çıktı.

ANKARA - Hükümetin 'sosyal riski azaltma' amacıyla öğrencilere dağıttığı 50 milyon liralık yardımdan bazı okul müdürlerinin de pay almak istediği ortaya çıktı.
Radikal'in, 50 milyon lira için velilerin bankalarda oluşturduğu kuyruğa dikkat çeken haberinin ardından ihbar yağdıran veliler "Okul müdürleri yardımlardan kendilerine kesinti yapıyor" şikâyetinde bulundu. Veliler, müdürlerin öğrencilere yalnızca defter-kalem verip karşılığında 10-15 milyon lira kestiğini belirtti. Bu şikâyetlerin iletildiği Devlet Bakanı Hasan Gemici ise "Kimse çocuklarımızın parasına el süremez. Denetimleri artırıyoruz" dedi.
Gemici, 50 milyonluk harçlığın dağıtımında usulsüzlük yapanların ortaya çıkarılacağı güvencesini verirken, vatandaşlara da "İhbar bekliyoruz" çağrısı yaptı. Vatandaşların okul müdürleriyle ilgili ihbarlarını ilçe-il milli eğitim müdürlükleri ile valiliklere doğrudan iletebileceklerini belirten Bakan, "Bize somut ihbarlar ulaşmadıkça sonuca ulaşmamız zor" dedi. Gemici, bu yardımlardan okula 15'er milyon lira kesen İzmir'deki bir müdür yardımcısının cezalandırıldığını da hatırlattı.