50 profesör platform kurup beslenmeye el attı

50 profesör platform kurup beslenmeye el attı
50 profesör platform kurup beslenmeye el attı

?Ulusal Beslenme Platformu? sağlık alanındaki bilgi kirliliği ile de mücadele edeceğini açıkladı.

Haber: IŞIL ŞAHİN / Arşivi

İSTANBUL - Beslenme ve gıda sağlığı konusunda kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla, elli profesörün bir araya gelmesiyle ‘Ulusal Beslenme Platformu’ adlı bir platform kuruldu. Platform üyeleri dün düzenledikleri basın toplantısında misyonlarını; “Beslenme, gıda ve bunlarla ilişkili sağlık alanlarında bilimsel verilere dayanarak Türk toplumunun sağlığını korumak ve yaşam kalitesini artırmak” olarak açıkladı.
Platformun başlıca amacı Türkiye’de ulusal düzeyde sağlıklı beslenme bilincini geliştirmek, beslenme ve gıdayla ilişkili hastalıkların önlenmesi amacıyla toplumu bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapmak, eğitim, bilinçlendirme faaliyetleri düzenlemek. Ulusal Beslenme Platformu Koordinasyon Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. M. Temel Yılmaz “Platformu kurmamızın altında üç ana neden yatıyor; beslenme, sağlık ve gıda. Medyadaki sağlık alanındaki bilgi kirliliği, halkı beslenme alanında ve hastalıklarla ilgili olarak tedavisini yanlış yönlendirmekte, insanların tedavilerini geciktirmektedir. Halbuki, insanlara hastalık konusunda bilgilendirme, hastalıklara karşı korunma yöntemlerinin anlatılması gerekir” diye konuştu. 

Medya doktorlarına tepki
Yılmaz son zamanlarda ‘medya doktorları’ olarak adlandırılabilecek çok sayıda insanın ortaya çıktığına dikkat çekerek “Yüzünü görmediği, tedavi etmediği, bulgularını incelemediği bir hastaya ilaç ve tedavi adı altında çeşitli bitkiler sunuluyor. Bu da insan sağlığını daha da bozduğu gibi tedavi süresini de uzatıyor” dedi. Bilinçsiz beslenme yüzünden çocuklarda ve gençlerde şişmanlığın son yıllarda yüzde 10-15 oranında artmış olduğunu belirten profesörler, özellikle okul yemekhanelerinin kapatılmakta olduğunu, bunların yerini kantinlerin aldığını ve bu kantinlerden çocukların sağlıksız beslendiğini anlattı. Platform üyeleri bu yolla beş milyon çocuğun devlet eliyle fastfood kültürüyle tanıştığını söyledi. Platform üyeleri ayrıca piyasadaki ürünlerin yüzde 50’sinin kayıt dışı olduğunu belirterek, halkın bu ürünleri alırken daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı.