'50 santimetrelik arada öldürdüler' kurtaramadılar'

'50 santimetrelik arada öldürdüler' kurtaramadılar'
'50 santimetrelik arada öldürdüler' kurtaramadılar'

İskeleden düşen Haydar Kayır ın kızı ağlarken pankartın önüne Kayır ın botları konuldu.

Beşiktaş İskelesi’nde vapurdan inmeye çalıştığı sırada denize düşüp hayatını kaybeden Haydar Kayır’ın ailesi, Beşiktaş İskelesi önünde açıklama yaptı. Aileye destek için gelen vatandaşlar ’Kurtarma rezaletine son. Başka Haydar’lar ölmesin’ yazılı pankart taşıdı. Basın açıklaması sırasında Haydar Kayır’ın botları da grubun önüne konuldu. Haydar Kayır’ın göz göre göre öldüğünü belirten grup sorumluların cezalandırılması istedi. Açıklamanın ardından Kayır’ın hayatını kaybettiği yere karanfil atıldı.
Haydar Kayır’ın kızı Gülşen Kayır ise babasının hayatını kaybettiği iskelede gözyaşı dökerken isyan etti. “Bir kişi bile yardım etmedi. Hani güvenlik vardı burada? Hepsi babamı izlemiş.”diye feryat eden genç kızı yakınları sakinleştirdi. Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Gülşen Kayır, “Güvenlik ne işe yarıyor. Formasını giyip, parasını alınca işini yaptıklarını mı zannediyorlar? 50 santimlik ara ya. Çok mu mesafe? Denizin ortasından adam kurtarıyorlar” dedi.
43 yaşındaki Haydar Kayır, 11 Ocak günü Kadıköy -Beşiktaş seferini yapan vapur iskeleye yanaştığı sırada vapurdan iskeleye atlamaya çalışırken denize düşmüştü. 

Göz göre göre öldü 

Saniye saniye kameralara yansıyan görüntülere göre Kayır’ın denize düştüğünü gören yolcular ve görevliler yardıma koştu. İskeleden denize sarkan vatandaşlar Haydar Kayır’ı tutmaya çalıştı. Ancak başarılı olunamadı. Bunun üzerine görevliler denize halat fırlattı. Kayır halatı da tutamayınca bu kez vapur geri çekilerek can simidi atıldı.
Can simidini de tutamayan Kayır bir süre sonra gözden kayboldu. Yarım saat sonra denizden çıkarılabilen Kayır, 20 dakikalık kalp masajına rağmen kurtarılamadı. ( İSTANBUL /DHA)