@ErkanAktug

50 yıl sonra aynı kafa

6-7 Eylül Olayları'nı 50 yıl sonra ortaya çıkan fotoğraflarla anlatan serginin dünkü açılışını ülkücüler bastı. Beyoğlu'ndaki Karşı Sanat Galerisi'nde sergilenen 250 fotoğraftan 15'ini söküp birini de yırtan grup, diğer fotoğraflara da yumurta attı. Daha sonra İstiklal Caddesi'nde sloganlar atarak yürüyen ülkücüleri polis gözaltına aldı.
Utanç tanıklıkları: Beyoğlu'nu yıktılar 6-7 Eylül Olayları dizisi için...
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Tarih Vakfı, Helsinki Yurttaşlar Derneği ve Helsinki İnsan Yerleşimleri Derneği'nce İstiklal Caddesi Karşı Sanat Galerisi'nde düzenlenen '50. Yılında 6-7 Eylül Olayları' konulu sergi, dün ülkücülerin saldırısına uğradı.
Azınlıklara ait ev ve işyerlerinin yağmalandığı 6-7 Eylül Olayları'nı 50 yıl sonra ortaya çıkan fotoğraflarla anlatan sergi, olaylı başladı. Galeri önünde dün saat 18.00 sıralarında ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan grup, "Ya sev ya terk et", "Vatan hainleri", "Türkiye Türktür, Türk kalacak" sloganları attı. "Biz çocukken Atatürk'ün evi bombalandı, biz onları yaşadık" diye bağıran öfkeli grup, sergi salonundaki 250 fotoğraftan 15'ini söküp, birini yırttı, diğer fotoğraflara da yumurta attı. Daha sonra sergiden aldıkları fotoğraflar ve Türk bayraklarıyla İstiklal Caddesi'nde slogan atarak yürüyen saldırganlar polis tarafından gözaltına alındı.
Bu arada Fransız haber ajansı AFP saldırıyı fotoğraflarla tüm dünyadaki abonelerine duyurdu.
Saldırıya tepki gösteren Tarih Vakfı Başkanı Orhan Silier, 15 gün önce bazı gazetelere yansıyan '50 yıl öncesinden daha büyük şiddet kullanacağız' şeklindeki tehditlere ve güvenlik taleplerine rağmen yeterli önlem alınmamasını eleştirdi. Silier şöyle konuştu:
'100 bin bölü 20'lik fark'
"50 yıl önceki olayla, bu saldırının çapı arasındaki fark, 100 bin bölü 20 kişiyle Türkiye'nin ilerlemesini ortaya koyuyor. Bu sergi, 50. yılında Türkiye tarihinin ayrımcılık ve bağnazlık bakımından en yüz kızartıcı suçlarından biri olan 6-7 Eylül Olayları'nı, hem de aynı caddede hatırlatmak için düzenlenmişti. Türkiye aradan geçen 50 yıl içinde kendini çok geliştirdi. Bağnazlık ve ırkçılığı aşmak için çok yol alındı. Ama bu yolu birlikte alamadığımız gruplar da var. Bu grupların Türkiye'yi hâlâ ırkçı sloganlarla dar bir elbisenin içinde tutma çabaları da gitgide daha etkisizleşecektir. Toplum onları geride bırakacaktır."
Silier, 6-7 Eylül davalarında hâkimlik yapan emekli amiral Fahri Çoker'in vakfa bağışladığı fotoğraf ve belgelerden oluşan sergiyi ilk gün yaklaşık bin kişinin gezdiğini söyledi. Sergi 21 gün açık kalacak.


    http://www.radikal.com.tr/7567757567750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.