50 yıldır bitmeyen proje

Türkiye'de bitmeyen projelere bir örnek de, Ege Bölgesi'ndeki
'Aşağı Gediz Havzası Sulama ve Taşkın Önleme Projesi.' Proje 50 yıldır bitmedi.
Haber: EDA BERKBAYRAK / Arşivi

İZMİR - Türkiye'de bitmeyen projelere bir örnek de, Ege Bölgesi'ndeki
'Aşağı Gediz Havzası Sulama ve Taşkın Önleme Projesi.' Proje 50 yıldır bitmedi. Taşkın önleme çalışmaları bitirilemeyince binlerce hektar tarım arazisi su baskınlarına uğradı.
Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, 1955'te başlayan projenin ilk ayağını oluşturan sulamaya yönelik çalışmalar çerçevesinde Demirköprü, Afşar ve Buldan barajlarının inşa edildiğini anlattı. Projenin ilk aşamasının 20 yıl sonra bitirildiğini belirten Sorman, taşkınları da içine alan ikinci kısmın yavaş ilerlediğini söyledi.
Gediz Nehri üzerine yapılan Demirköprü Barajı'nın su taşkınlarını önleyemediğini ileri süren Sorman şunları söyledi: "Projede amaç çiftçinin ürün çeşitliliğini sağlamasıydı. Ancak su taşkınlarını önleme projesinin hayata geçirilememesi, üreticinin bu getirinin bir bölümünü taşkınlarla kaybetmesine neden oluyor. 1998'de yapımına başlanan Gördes Barajı'nın ancak yüzde 20'si tamamlandı. Ödenek verilmiyor. 50 trilyon lazım, 5 trilyon ayrılmış. Nif Çayı'nın da ıslah edilmesi gerekiyor."
Manisa'da su taşkınlarından en çok etkilenen köylerden biri olan Veziroğlu Köyü'nün muhtarı İbrahim Say da, taşkınlarda suyun tarım arazilerini aşıp, köyün içine kadar girdiğini belirtti. Say, "Hâlâ kış sebzesi ve hububat ekemiyoruz. Ektiğimizde su taşkınlarıyla zarara uğradık" dedi.
Sarıyıldız: Başarılı gidiyor
İzmir DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız ise, projenin başarıyla hayata geçirildiğini savundu. Sarıyıldız, şöyle konuştu:
"Aşırı yağış durumunda sıkıntı yaşanıyor. Nif Çayı ıslah projesi hayata geçirilmeye başlandı. Diğerlerinin projeleri hazırlanıyor. Taşkınların da önüne geçilecek. Ancak ödeneklerle sınırlıyız. Bugünün rakamlarıyla 7.5 milyar dolarlık yatırım yapıldı. İkinci aşamadaki üç baraj inşaatı ve su taşkınlarını önleme projesinin 2008 yılında tamamlanması bekleniyor."