50 yıllık kitaba muzır inceleme

50 yıllık kitaba muzır inceleme
50 yıllık kitaba muzır inceleme
Dünya edebiyatının önemli isimlerinden Willam S Burroughs'un 'Yumuşak Makine' adlı kitabı muzır bulunduğu için Türkiye'de yargılanacak. Sel Yayıncılık'ın yayımladığı kitap için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu soruşturma açtı.

RADİKAL - Savcılığın isteği üzerine kitabı Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu inceledi. Kurul’un raporunda; kitabın ‘konu ve anlatım bütünlüğü’ olmadığı, ‘argo ve amiyane tabirlerle kopuk anlatım tarzının benimsendiği’ öne sürülerek, ‘ahlaki normlarla bağdaşmadığı’, ‘halkın ar ve haya duygularını incittiği’ ifade edildi. Koruma kurulunun Türk toplumunun ahlak yapısına uygun bulmadığı kitap hakkında dava açılacak.

Sel Yayıncılık’tan yapılan açıklamada, “Yaklaşık elli yıl önce yazılmış Beat Kuşağı’nın önemli bir temsilcisinin kitabını ‘halkın ahlakını bozar’ düsturu ile yargılamaya kalkmak, bize özgü gülünçlüklere bir halka daha eklemekten öteye gitmeyecektir” denildi.

Üçlemenin ilk kitabı
Burroughs’un ‘cut-up’ üçlemesinin ilk kitabı Yumuşak Makine, ocak ayında Süha Sertabiboğlu çevirisiyle yayımlandı. 1997’de ölen William S. Burroughs, Allen Ginsberg ve Jack Kerouac gibi Amerikan Beat Kuşağı yazarlarının en önemli isimlerinden biri kabul ediliyor. Yerleşik toplumsal değerleri eleştiren ve sarsan Beat Kuşağı yazarları dünya edebiyatının en önemli isimleri arasında anılıyor.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  kitap

  ,

  Ahlak

  ,

  koruma