500 bin kaçağın 8'i daha öldü

Bodrum'dan açılan teknedeki 15 kaçaktan yedisi kurtulurken, sekizinin cesedi bulundu.

Seferihisar açıklarında 50 kişinin boğularak öldüğü 'kaçak faciası' sonrası Radikal bu olayların ne ilk ne de son olduğunu istatistiklerle ortaya koymuştu. Bir hafta sonra yine acı bir haber geldi. Bodrum'da 15 kaçağı taşıyan 4.5 metrelik kayık battı, sekiz kişi boğularak öldü. Yılda 500 bin kaçak Türkiye'den geçiyor.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi
SEZER ŞAHİNDAŞ / Arşivi

MUĞLA - Umuda ölümüne yolculuk devam ediyor. Yaklaşık bir hafta önce İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında insan tacirleri, bir balıkçı teknesine bindirdikleri kaçakları dümeni bırakarak ölüme terk etmişti. 50 kişi boğularak ölmüştü. Önceki gece beş kişilik motorlu fiber kayığa 15 kişiyi bindirdiler. Aşırı yük nedeniyle su alan kayık, alabora oldu. Kaçaklardan sekizi boğularak öldü.
İstanbul'dan Bodrum'a getirilen ve iki gün boyunca ormanlık alanda saklanarak bekleyen, aralarında Afgan, Pakistanlı ve Moritanyalıların bulunduğu 15 kaçak, önceki gece Bodrum'un Bitez beldesi yakınlarındaki Adaboğazı'na götürüldü. Kişi başı 1500-2 bin dolar alan insan tacirleri, kaçaklardan 4.5 metre uzunluğunda 1 metre 50 santimetre genişliğinde, kıçtan takma motoru bulunan fiber kayığa binmelerini istedi. Kayığın çok küçük olduğunu gören kaçaklar, önce kabul etmedi. İnsan kaçakçıları, "Açık denizde büyük bir gemiye bindirileceksiniz" diyerek ikna etti. Kayığa organizatörler arasında bulunan Faruk Özdemir de bindi. Toplam 16 kişinin sığdığı kayık, altı mil uzaklıktaki Yunanistan'ın İstanköy (Kos) adasına gitmek üzere yola çıktı. Sahilden 500 metre açıldıklarında kayık su almaya başladı. Kaçakların paniğe kapılmaları nedeniyle alabora olan kayık battı. Can pazarı başladı.
Sekiz kişi kurtuldu
Olayın duyulmasından sonra Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan'ın talimatıyla denize açılan sahil güvenlik botları ve balıkçılar arama kurtarma çalışmalarına başladı. Bir kaçak denizde donmak üzereyken bulundu. Kayığı kullanan insan taciri Özdemir'in de aralarında bulunduğu yedi kişi yüzerek kıyıya çıktı. Donmak üzereyken bulundular.
Dalgıçlar, ikisi batan kayıkta olmak üzere beş ceset buldu. Denizde yapılan aramalar sonucunda üç cesedin daha bulunmasıyla ölü sayısının sekiz olduğu tespit edildi. Gazeteciler, bazı cesetlerin halatlarla kıyıya çekildiğini gördü. Aramalar sonucu, Adaboğazı açıklarında bulunan kayık çıkarıldı. Kayığı görenler, kaçakların çaresizliklerine tanık oldu.
Denizde tahta parçasına tutunmuş bulunan Afgan kaçak Muhammet Ali Tığgul, "Yemek, barınma, can yelekleri olmak üzere her şey dahil söz vermişlerdi. İki gün yağmur altında ormanda bekletildik" dedi. Kaçaklar kayıkta üst üste durduklarını anlattı.
Kurtulmayı başaran Faruk Özdemir'in verdiği ifadeden yola çıkan polis, liderliğini iki İranlının yaptığı 10 kişiyi gözaltına aldı. Özdemir ifadesinde "Bu işten fazla kazanmıyordum. İlk kez yapmıştım. Pişmanım" dedi.
Bu yıl Ege'de 82 kaçak öldü
İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD) Mülteci Koordinatörü avukat Orçun Ulusoy, 2007 yılında Ege Denizi'nde meydana gelen mülteci kazalarında 82 kişinin öldüğünü, 102 kişinin de kaybolduğunu söyledi. Ulusoy, "1994-2007 yılları arasında Ege Denizi'nde 410 kişi hayatını kaybederken, 402 kişi de kaybolmuştur. 2006 yılında bu bölgede 20 kişi hayatını kaybetti. 53 kişi ise kaybolmuştur. Özellikle kış aylarında Türkiye'den Yunanistan'a denizyoluyla geçmeye çalışan mülteciler Kuşadası, Seferihisar, Çeşme ve Karaburun sahillerinden başlayan ve iki saatlik mesafedeki Yunan adalarını hedefleyen rotaları kullanmaktadır" dedi. İnsan kaçakçıları, her yıl Türkiye üzerinden 500 bin kişiyi Avrupa'ya geçiriyor. Karşılığında servet kazanıyorlar.