500 binlik Maltepe'ye, 11 milyonluk 3 kardeş

500 binlik Maltepe'ye, 11 milyonluk 3 kardeş
500 binlik Maltepe'ye, 11 milyonluk 3 kardeş
Maltepe Belediyesi, 1.5 milyara yaklaşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti'nin, 3 kentiyle kardeşlik anlaşmalarına imza attı.

RADİKAL- İstanbul ’un nüfus olarak en büyük ilçelerinden biri olan Maltepe, kapılarını dünyaya açmak, karşılıklı hoşgörü ve kardeşliği geliştirmek adına birçok ülkeyle dostluk köprüleri kurmaya başladı. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Anqing, fuarla kalkınan Şangay’ın Changing ilçeleriyle kardeş şehir olan Maltepe, Çin’in Huai’an Belediyesi’yle de işbirliği anlaşması imzaladı. İlçenin dünyayla entegre olabilmesi adına çalışmalar yürüten Maltepe Belediyesi ilk olarak, Çin’in Anqing Belediyesi ile bir protokol imzalayarak sağlık, bilim-teknoloji, turizm, sanayileşme ve kültür gibi beş alanda işbirliği anlaşmasına imza attı. Maltepe, Çin’in Şangay bölgesinde bulunan ve fuar merkezine ev sahipliği yapan Changning Belediyesi ile de kardeş şehir oldu. Son olarak, Çin’in Huai’an Belediye Başkanı Qu Futian’ı ağırlayan Maltepe Belediyesi, bu kentle de ticaret, tarım ve şehir planlaması konularında işbirliğine vardı.

“MALTEPE DÜNYA KENTİ OLUYOR”

Oğlunun katilini ipten alan İranlı Samereh Ali Nezhad’ın yaşadığı Nur şehriyle de kardeş şehir olan Maltepe, yakın bir gelecekte İspanya, İtalya, Almanya ve Bulgaristan gibi ülkelerdeki bazı kentlerle de “kardeş şehir” anlaşmaları imzalayacak. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Çin’in iki önemli kentiyle  kardeş şehir anlaşması imzaladık. Bu anlaşmayla Maltepelilerin 11 milyon Çinli kardeşi oldu.  Hem dostluğu, barışı, sevgiyi ve karşılıklı işbirliğini yaygınlaştırmak, hem de ilçemizi dünyaya açabilmek adına gerçekleştirdiğimiz bu ziyaretler ve imzaladığımız protokoller, büyük bir boşluğu dolduracak. Bu anlamda ilk olarak Beşçeşmeler meydanımızda bir Çin Kültür Haftası düzenlemeyi planlıyoruz” dedi.